Doç. Dr. Oytun Okan Şenel yaptığı açıklamada, hastane olarak tüm hayvan türlerine yönelik sağlık hizmeti sunduklarını, sahipli hayvanların hastanenin randevu sistemi üzerinden kliniklerde kabul edildiğini kaydetti.

Doç. Dr. Şenel, yaz döneminin hayvanlar için zor geçtiğini belirterek, "Biz insanlar gibi sıcaklıklar onları da zorladı. Bu noktada sıcaktan zarar görerek hastanemize başvuruda bulunan çok fazla hastamız oluyor. Biz de bu konuda hayvanseverleri, hayvan sahiplerini genellikle daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz. Sokaklarda yaşayan hayvanlar için de olabildiğince erişilebilir yerlere su bırakılması konusuna bir öneri daha ekliyoruz; mümkün olduğunca tüketebilecekleri sıcaklıkta, onları daha serinletebilecek suların bırakılması" diye konuştu.

Sıcak havalarda hayvan bakımı konusunda dikkatlerden kaçan bir husus olduğunun altını çizen Şenel, şöyle devam etti:

"Tasma ile gezdirilen hayvanlarda ya da belli bir alanda sınırlandırılan hayvanlarda sıcaktan doğrudan etkilenme çok fazla oluyor. Çünkü beton, asfalt sıcak altında kaldığında çok fazla ısınıyor. Patileriyle bastıkları için çoğunlukla istemleri dışında fazla sıcağa maruz kalarak yanıklar yaşayabiliyorlar. Bu konuda vatandaşlarımızın hayvanlarının davranışlarını takip edip patilerini çok mu yalıyorlar ya da basışlarında bir sorun olup olmadığını takip etmelerini öneriyoruz. Yine araçlarda ya da kapalı ortamlarda hayvanların bırakılması nedeniyle, sıcak çarpması kaynaklı çok fazla semptomla karşılaşıyoruz. Eğer davranışlarında çok dikkat çekici değişiklikler varsa hem ilgilenmelerini hem de hızlı bir biçimde serin bir ortama almalarını ama durumun kontrol dışı olduğunu düşündüklerinde en yakın veteriner kliniğine başvuruda bulunmalarını öneriyoruz."

Şenel, yaz aylarında hayvanlarda en fazla karşılaştıkları sağlık durumuna ilişkin, "Özellikle kedilerin yüksekten düşmesi. Onlar evde yaşıyorlarsa pencereden, balkondan, sokağa erişimleri varsa ağaçlardan çok fazla düşüyorlar, trafik kazasına maruz kalıyorlar. Çoğunlukla yüksekten düşmeye ya da motorlu taşıt çarpmasına bağlı travmalarla karşılaşıyoruz. Hayvanların birbirleriyle yoğun etkileşiminden dolayı ısırık, tırmık yaraları çok fazla denk geliyor" açıklamasını yaptı.

Hayvan hastanesinde 14 alt branş kliniği bulunduğunu hatırlatan Şenel, bunlardan acil ve yaban hayvanları kliniklerine getirilen hayvanların tedavisine anlık olarak başlandığını ifade etti.

Eskişehir’de yürekleri yakan ölüm haberi; Henüz 17 yaşındaydı! Eskişehir’de yürekleri yakan ölüm haberi; Henüz 17 yaşındaydı!

Vatandaşların yaralı olarak buldukları hayvanlarla ilgili yardım duygusunun kendilerinin çok önemsediği bir husus olduğunu anlatan Şenel, "Sokakta yaşayan kedi, köpek gibi hayvanlar bir yaralanmaya maruz kaldıysa vatandaşlarımız bulundukları her ilde belediyelere ait olan 153 hattını arayarak ihbarda bulunabilirler" dedi.