Eskişehir Odunpazarı Ziraat Odası tarafından şu yazılı açıklama yapıldı;

İpin ucu artık kaçtı; Aynı marka ürün neden farklı fiyatlarla satılıyor? İpin ucu artık kaçtı; Aynı marka ürün neden farklı fiyatlarla satılıyor?

“Dünya borsalarında ton fiyatı 13 bin 500 lira olan mısır fiyatı hangi gerekçe ile Türk çiftçisinin ürettiği mısır için 6 bin lira olarak belirlenmektedir.
Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından belirlenen 6 bin liralık bu fiyat üreticiler tarafından kabul edilemez.

Son 1 yılda Gübreye yüzde 100, akaryakıta yüzde 100, tohum fiyatlarına yüzde 100, zirai ilaç fiyatlarına yüzde 100 zam geldi ve 1 ton mısırın maliyeti 7 bin 500 lirayı geçti. TMO’nın açıkladığı 6 bin liralık fiyat çiftçilerin ölüm fermanıdır. Girdi fiyatlarında uygulanan ÖTV ve KDV ler ile bir sonraki sene Mısır üretemeyecek duruma getirilmeye çalışılan, Sanayiden, sofraya tüm kesimleri etkileyen tarımın önündeki tüm engeller kaldırılmalı, destekler ve teşvikler ile ekonomik ve sosyal gelişmenin sağlanmasının temel taşı Çiftçiye gerekli önem ve değer tüm dünyada olduğu gibi verilmelidir. Yeniden kendi kendine yeten bir Türkiye olunabilmesi için önce üreticilere sahip çıkılmaldır.
 
 2023 yılında Memur ve işçiye yapılan maaş artış ve iyileştirmelerinde çiftçinin gözü yoktur. En çok oyu aldığı kesim olan çiftçi ve emeklinin feryadına kulak vermelidir. Unutulmamalıdır ki biz üretmezsek sizler aç kalırsınız.”