Hem ucuz hem ekonomik; Ancak çok sağlık açısından riksler var! Hem ucuz hem ekonomik; Ancak çok sağlık açısından riksler var!

Eskişehir’de hava sıcaklıkları 40 dereceye yaklaşıyor. Kentte bazı şarküterilerin ise dükkan dışında muhafaza ettikleri yumurtaları sattıkları gözlemleniyor.

Konu ile ilgili konuşan uzmanlar gölge yerde bekletilmeyen yumurtaları satın almayın uyarısı yaparken, “Yumurtaların uygun sıcaklıkta saklanıp saklanmadığı çok önemlidir. Yüksek sıcaklıkta uzun süre bekleyen yumurtalar bakteri ve mikroorganizmaların üremesi için elverişli bir ortam olabilir. Genel olarak, açıkta satılan yumurtaları satın almadan sağlığınızın bozulabileceğini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Eğer şüpheleriniz varsa veya güvenilir bir kaynaktan almak isterseniz, marketlerde paketlenmiş ve üzerinde üretici bilgileri olan yumurtaları tercih edebilirsiniz.

Bozulmuş yumurtalar, içerdikleri bakteriler nedeniyle gıda zehirlenmelerine yol açabilir. Bozulmuş bir yumurtayı tüketmek, sindirim sisteminde rahatsızlık, mide bulantısı, kusma, ishal gibi semptomlara neden olabilir. Yiyecek güvenliği konusunda dikkatli olmak ve taze, temiz ve güvenilir kaynaklardan yumurta tüketmek her zaman en iyi yaklaşımdır.” görüşünü ifadelerini ediyorlar.