University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı tarafından yayımlanan "2023 Yılında Üniversitelerimizin 11 Dünya Genel Sıralamasındaki Durumu" raporuna göre, ESOGÜ; URAP (Türkiye), US NEWS & WORLD REPORT (Amerika), THE (İngiltere), WEBOMETRICS ve SCIMAGO (İspanya), CWUR (Arap Emirlikleri), RUR (Rusya) ile Leiden (Hollanda) sıralama kuruluşlarının listelerinde yer aldı.

Sakarya Nehri'nin doğduğu Sakaryabaşı'nda sular çekildi Sakarya Nehri'nin doğduğu Sakaryabaşı'nda sular çekildi

ESOGÜ, Eskişehir'deki tek üniversite olarak bu başarıyı elde ederken, Bursa Uludağ, Sabancı, Çukurova, Fırat, Akdeniz, Kocaeli üniversiteleri ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile birlikte listelenen üniversiteler arasında yerini aldı.

Raporda, dünya genelinde en az bir sıralamada ilk 500 arasında yer alan 9 üniversitenin yanı sıra farklı kriterlere göre sıralamada yer alan diğer üniversitelere de yer verildiği belirtildi. URAP Araştırma Laboratuvarı, Web of Science/InCites gibi uluslararası veri kaynakları ile YÖK'ün verilerini kullanarak, makale sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı gibi kriterleri temel alarak sıralama yapıyor.