Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk; haksız kazanca, fiyat artışına ve piyasadaki rekabetin bozulmasına neden oluyor.

Fahiş fiyat artışının etkin denetlenmesi ve tespit edildiğinde uygulanacak cezaların caydırıcı oranda artırılması gündemdeydi.

Bu kapsamda marketlerde satılan ürünlerin ambalajları üzerine tavsiye fiyatlarının yazılması da gündemdeydi.

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını kapsayan Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunuldu.

KANUN TEKLİFİ KOMİSYONDAN GEÇTİ! Kanun teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda kabul edildi.

AK Parti’nin hazırladığı 23 maddelik kanun teklifi ile Türk Ticaret Kanunu’nda değişiklik yapılması öngörülüyor.

SORUŞTURMA SÜRELERİ UZAMAYACAK! Yasada ayrıca Rekabet Kurumu tarafından yürütülen soruşturma sürelerinin uzamasının önüne geçilmesini amaçlayan düzenlemeler de bulunuyor.

MECLİS’TE FAHİŞ FİYATA AĞIR YAPTIRIM BU HAFTA GÖRÜŞÜLECEK! Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önümüzdeki yoğun bir gündem bekliyor. Bu gündem içinde fahiş fiyat ile mücadeleyle ilgili Meclis’e sunulan kanun teklifi öne çıkıyor.

Teklifin görüşmeleri; Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda başlayacak.

Fahiş fiyat uygulayanlara yönelik ceza 100 bin liradan 1 milyon liraya, stokçuluk yapanlara uygulanan ceza da 1 milyon liradan 12 milyon liraya çıkarılacak.

Emeklilere Bayram Öncesi Müjde Emeklilere Bayram Öncesi Müjde

Stokçuluk yaptığı için bir yılda 3 kez ceza alan işletmeye de 6 güne kadar kepenk kapatma cezası verilmesinin önü açılıyor.