Çiftçiler çıkış yolu bekliyor

Çiftçi satamadığı ürünü hayvanlarına yedirdi ve zarar etti. Ekmekten, biçmekten başka çaresi olmayan çiftçi bu sene yine umduğunu bulamadı. Tarlalarını satışa çıkaran çiftçiler alıcı da bulamıyor. Çiftçiyi geçen sene pandemi vurmuştu. Bu sene de artan maliyetler belini büktü.

banner265
GENEL 20.11.2021, 11:53
Çiftçiler çıkış yolu bekliyor

Maliyetler uçtu gitti

Fide, sulama, gübre, ilaç maliyetleri aldı başını gitti. Tarlada çalışacak işçinin yevmiyeleri de çiftçi için oldukça yüksek. Bu masraflar geçtiğimiz yıla göre ikiye katlamış durumda. Bu sene ektiği ürünü de zararına satan çiftçi pazarda ve markette gördüğü ürününün fiyatını şaşkınlıkla takip ediyor. Ürününe dörtte bire, beşte bire alıcı bulamayan çiftçi aynı aynı ürünün pazarlarda ve marketlerde dört beş katı fiyata alıcı bulmasına anlam vermeye çalışıyor.
Üretici artık geleceği düşünmüyor. Gününü bile kurtaramaz halde. Çabalarının, emeklerinin boşa gitmesini istemiyor, çıkış yolu bekliyorlar.

Çiftçi sayısı yarı yarıya düştü

Fox TV sunucusu Selçuk Tepeli konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;
“Son 18 yılda Türkiye’de çiftçi sayısı yarı yarıya düştü. Ülkemiz tarım yapılan topraklarında çok büyük kayıp yaşadı. Bu topraklar tarımın dışarısına çıkarıldı. Kazanamayan, ürettiğini satamayan, ne üretmesi gerektiğini konusunda yol gösterilmeyen çiftçiler bu toprakları daha çok kazanabilmek için yapılaşmaya yönelik sattı. Vatan toprağı arsa ya. Arazi olunca vatan olmuyor. Arsa olması lazım. Bunların neticesinde işte bugünleri yaşıyoruz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Eskişehir Yunus Emre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Pehlivan'ı Başarılı Buluyor musunuz?
Eskişehir Yunus Emre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Pehlivan'ı Başarılı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@