2001 krizinden daha büyük bir kriz yaşıyoruz

Demokrat Parti Ordu milletvekili Cemal Enginyurt TV100 ekranlarında yayınlanan Sağlı Sollu programına konuk oldu.

banner265
GÜNDEM 20.11.2021, 15:54 20.11.2021, 19:43
2001 krizinden daha büyük bir kriz yaşıyoruz

Cemal Enginyurt programda ekonomi ile alakalı olarak özetle şu ifadeleri kullandı;

Bu krizin bir sahibi yok

Bu ülke 2001 yılında bir kriz yaşamıştı. 2008 yılında da kriz yaşandı. Bu krizlerin sahipleri vardı. Sorumluları çıkıp çözüm üretebiliyorlardı. Krizi çözmek için devreye irade vardı. Ama bu sene yaşanan krizin bir sahibi yok. 

Bakan bey hiç konuşmuyor 

Sayın Cumhurbaşkanı, “Faiz sebep, enflasyon sonuçtur kimse beni bundan döndüremez. Nas’a göre hareket etmek gerekir, tek başıma da kalsam bildiğim yolda yürüyeceğim” diyor. Ülkenin Maliye Bakanını sadece bütçe konuşmalarında gördük. Ülke sürekli kriz yaşıyor. Sürekli faizler değişiyor. Ama Bakan bey hiç konuşmuyor. Merkez Bankası Başkanı ilgili alanının dışında açıklamalar yapıyor. 

Biri de çıkıp altı tane sıfır sildik demiyor 

‘Ben ekonomistim’ diyen, ‘ekonominin kitabını yazdık’ diyenlerin ülkeyi getirdiği durum ortada. İyi ki yazmış ha. Yazmasaydı ne olurduk diye düşünüyorum. Dolar 11 liranın üzerine çıkmış hala çıkıp insanlarla kafa buluyorlar. Yalan yanlış beyanlarda bulunuyorlar. Japonya ile bizi kıyaslıyor. 1 dolar ile 114 Japon yeni alınıyor diyor. Biri de çıkıp demiyor ki biz TL’den altı tane sıfır sildik. Bu sıfırları silmesek bugün dolar 11 milyon liranın üzerinde olurdu. Japonya’da milli gelir 40 bin dolar. 1993 yılından bugüne dolara karşı Japon yeni hiç değer kaybı yaşamamış. Sen bu kıyaslamayı nasıl yaparsın. 

Açlık her geçen gün büyüyor

200 Liralık banknotlar 2009 yılında piyasaya sürüldü. O günlerde 200 lira ile 131 dolar alabiliyorduk. Bugünlerde sadece 18 dolar alabiliyoruz. Türkiye’de konuşması gerekenler maalesef konuşmuyor. Ülke ekonomisi kötüye gidiyor. 2001 krizinden daha büyük bir kriz yaşıyoruz. Açlık her geçen gün büyüyor. Bu ülkenin bir kurtuluşa ihtiyacı var. Bir an önce ülkeyi el birliği ile ayağa kaldırmak gerekiyor. Yazı tura atmak için 1 lirayı havaya attık, yere düşene kadar 90 kuruşa düştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Eskişehir Yunus Emre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Pehlivan'ı Başarılı Buluyor musunuz?
Eskişehir Yunus Emre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Pehlivan'ı Başarılı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@