İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 28. Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik mitinglerine Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu ile birlikte Trabzon’da devam etti.

Trabzonlu vatandaşları selamlayarak konuşmasına başlayan Akşener, bir gencin, ‘’Torpil için dayım yok. Ama liyakat için Meral Mommy var’’ yazılı pankartına ilişkin; ‘’Allah harama el uzatanlardan eylemesin. Hani biraz evvel bir pankart vardı. ’Torpil için dayım yok. Ama liyakat için Meral Mommy var’ yazmışsın. 14 Mayıs akşamı bütün bu dayılar addaya gidecek.’’ diye konuştu.

Hiçbir seçime bu kadar ağır hakaretlerle gidilmediğinin altını çizen Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Allahsız, kitapsız, dinsiz’ sözlerini şu sözlerle eleştirdi:

‘’Müslümanın günahı varsa o Allah’la onun arasındadır. O kişiye siz ‘Allahsız, kitapsız’ derseniz şirk koşmaz mısınız? Bu ülkede, bu ülkenin Cumhurbaşkanı Allah’a şirk koşuyor. Böyle bir şey olabilir mi? Böyle bir seçim olabilir mi?’’ 

7 Yaşından beri namaz kıldığını ve Hacı olduğunu söyleyen Akşener; ‘’Benim namazımın size faydası veya zararı söz konusu mudur? Ama namazımın size bir faydası varsa o da dindar bir insanın harama el uzatmaması gerekir, kul hakkı almaması gerekir, faydası budur. İyi insan olmakla alakası vardır. Şimdi sürekli olarak dinden imandan bahset. Sonra 5 maaş, 10 maaş, 15 maaş alsın yan gelip yatsın sen işsiz gez. Böyle bir durum olur mu? Haramın dibine battınız be. Haramın dibine battınız.’’ dedi.

Konuşmasına Ak Parti büro çalışanı Kürşat Ayvatoğlu’nu hatırlatarak devam eden Akşener; ‘’Gencecik çocukların hayallerini çaldınız. Gencecik evlatlarımızın umudunu çaldınız. Lüks arabalarla gezen pudra şekeri miydi oğlum o? Pudra şekeri çekenlerin yanında ‘cebinde kaç lira var?’ dediğimde 20 lira çıkaran gençler var, 10 lira çıkaran gençler var. ‘Cebimde para yok’ diyen var bu ülkede ve siz dinden imandan bahsediyorsunuz. Hadi oradan be!’’ diye konuştu.

Akşener, konuşmasına, iktidarı işaret ederek; ‘’Biz kadınlar süpüreceğiz biz. Hem de çalı süpürgesiyle süpüreceğiz. 14 Mayıs akşamı ‘hadi bakalım’ yapacağız.’’ diye konuştu.

Süleyman Soylu’nun sözlerine ilişkin konuşan Akşener; ‘’Bir tanesi diyor ki asayişten sorumlu. Anladınız siz onu. Biz kazanırsak erkeklerin erkeklerle evlenmesini serbest bırakıyormuşuz. Ya Trabzonlular bir yaşıma daha girdim. Bir adım daha sonrası var. Erkeklerle hayvanların evliliğini serbest bırakacakmışız. Vallahi kafayı yediler. Ciddi söylüyorum kafayı yediler. Böyle bir şey yok. Bunlar bu işlerle kafayı bozdular.’’ diye konuştu.

Ankapark yolsuzluğuna ilişkin konuşan Akşener; ‘’Jeliboncu arkadaş var biliyorsunuz. Bu park 16 milyar liraya mal olmuş, 3 kişinin cebine girdi, cebellezi. Bu dinozor takıntısı nedir sizce? Gerçekten her taraf dinozor. O 16 milyar lirayla neler yapılmazdı? Bütün gençlerin KYK borçları silinebilirdi. Çiftçilerimizin mazotunda, elektriğinde, yeminde, ilacında indirim yapılabilirdi. Şimdi bütün bunlara baktığınız zaman çalmak, çırpmak, harama el uzatmak ve bu seçimde kaybediyor olmanın getirdiği bir sonuç. Çünkü hesap vermekten korkuyorlar. Hırsızlardan elbette hesap sorulacaktır. Hırsız olanların aklı çıkmış durumda.’’ dedi.

14 Mayıs akşamında Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçileceğini söyleyen Akşener; ‘’İYİ Partililerden istediğim şu; bir oy Kemal’e, bir oy Meral’e. Ama bir de CHP’li kardeşlerimden de her aileden bir tanecik oy istiyorum. Çok değil. Biz tamamını Kemal’e veriyoruz. Ama siz her aileden bir tanecik Meral’e vereceksiniz artık. Öyle bir ricam var sizden.’’ dedi.

14 Mayıs seçimlerini kazanmalarıyla birlikte gerçekleştireceği vaatlerini anlatan Akşener; ‘’Seçilir seçilmez 100.000 bin öğretmen tayin edeceğiz. Köy okullarını açacağız. Şu anda 11 bin köy okulu açılabilir pozisyonda. Türkiye SMA’lı bebeklerle ilgili acı çekiyor. O meseleyi bir anne olarak, bir babaanne olarak söz veriyorum ben çözeceğim.’’ dedi.

Tarımla ilgili vaatlerini anlatan Akşener; ‘’Köylerdeki yaş ortalaması 50-55 arası. Gençler eğer köylere gidip tarımla uğraşacaksa onların SSK ya da Bağ-Kur primlerini biz ödeyeceğiz. Çobanların maaşını biz ödeyeceğiz SSK’sıyla birlikte. Hayvancılık yürüsün diye. Durumu kötü olan ev kadınlarımıza, 18-26 yaş arasındaki gençlere 2023’ün fiyatlarıyla 2.500 lira maaş bağlayacağız.’’ diye konuştu.

2019 yerel seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’na ve Mansur Yavaş’a yönelik hakaretleri hatırlatan Akşener, kendisine yönelik ‘’failimeçhulcü, pkklı’’ iddialarına ilişkin; ‘’Bir insan hem pkklı, hem failimeçhulcü olabilir mi? Karar verin ben neyim? Bu kadın bu ülkenin sınır dışı en derin harekatının altında imzası olan kişidir. Tamam mı muhteremler? Siz daha gözünüzün önünde sinek uçuşurken bu kişi o evrakın altına şerefle imza attı. Ama biz anlatmıyoruz, kendimizi övmüyoruz. El övsün sen övünme modeli.’’ diye konuştu.

İktidarın Suriye ve sığınmacı politikasını eleştiren Akşener; ‘’Bu ülkenin çevresiyle olan kavgasından bugün geldiği nokta bakın kimine göre 6 kimine göre 8 kimine göre 10 milyon sığınmacı.  2 yıl içerisinde seçimi kazanır kazanmaz gönderiyoruz hepsini. 2 yıl içinde gidiyorlar. Ama eğer bakın doğru dürüst bir ilişki kurulmuş olsa 7 trilyon dolarlık coğrafyamızda bir imkân var.’’ dedi.

2019 Yerel seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekrem İmamoğlu’na yönelik ‘’Binali mi diyeceğiz, Sisi mi?’’ sözlerini hatırlatan Akşener; ‘’İstanbullu 805 bin oy farkıyla Ekrem İmamoğlu’na, sizin evladınıza oy verdi. A, bir baktık. Sisi’nin karşısında hazır olda abiler. Ya bunların düşmanlığına da dostluğuna da güven yok.’’ dedi.

14 Mayıs’ta vatandaşları Kılıçdaroğlu’na ve İYİ Parti’ye oy vermeye davet eden Akşener, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

‘’Bir oy Kemal’e, bir oy Meral’e veriyorsunuz. Sayın Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle bu ülkeye baharları getiriyorsunuz. Bizim deyimimizle de bu seçim tarihi bir seçim. Bu tarihi siz yazacaksınız, sen yazacaksın. İnşallah Trabzon tarih yazacak.’’