Kış aylarının başlaması etkisini pazar fiyatlarında gösteriyor. Geçtiğimiz haftaya oranla pazarlardaki fiyatlar en az yüzde 20 artarken gün geçtikçe vatandaşların da alım gücü düşürüyor. Bir menemen yapmanın maliyetinin 100 liraya yaklaştığını belirten vatandaşlar, pazar filelerinin veya pazar çantalarının dolması için en az 500 lira harcanması gerektiğini söylüyor.

pazar 251023 (16)

Havaların yavaş yavaş soğumaya başlamasıyla pazardaki rakamların artışını değerlendiren Eskişehir’deki pazarcı esnafı ve tüketiciler bu kışın çok zor geçeceğini ifade etti.

Eskişehir’de semt pazarında pazarcı esnafı ve vatandaşlar pazar fiyatlarını değerlendirdi. Pazarcı esnafı satamamaktan, vatandaşlar ise yüksek fiyatlar nedeniyle alamamaktan şikayetçi. Yaz aylarında  fiyatların biraz daha uygun olduğunu belirten vatandaşlar kış aylarının başlaması ile fiyatların birden bire yükselişe geçtiğini ifade etti. Her geçen gün pazar için ayırdıkları bütçe ile evlerine daha az sebze ve meyve ile döndüğünü vurgulayan vatandaşlar, alım gücünün her geçen gün düştüğünü söyledi. Pazar fileleri veya pazar çantalarını doldurmak için en az cüzdanlarında 500 TL olması gerektiğini belirten vatandaşlar, gelirlerinin aynı olduğunu giderlerinin katlanarak arttığını söyledi.

pazar (30)

Ülkede yaşanan ekonomik krizin sokaktaki etkileri günbegün artarak devam ederken Eskişehir’de kurulan semt pazarlarında artan maliyetlerin etkileri gözle görülüyor. Marketlere göre daha hesaplı olduğu için semt pazarlarını tercih eden vatandaşlar, artan fiyatlar nedeniyle ellerindeki file ve pazar arabalarını dolduramadan evlerine dönmek durumunda kalıyor. 10 liranın altında sebze ve meyvenin bulunmadığı semt pazarlarında vatandaşlar, gramla alışveriş yapmak durumunda kalıyor. Semt pazarlarında ve marketlerde geçtiğimiz aya göre zam şampiyonu domates oldu. Geçtiğimiz ay kilosu 10 liraya kadar düşen domates, geçtiğimiz hafta pazar tezgahlarında 20 liradan yerini alırken bu hafta ise yüzde 50 zamlanarak 30 liralık etiketle pazar tezgahlarında yerini aldı. 10 liranın altında sebze ve Meyvenin bulunmadığı semt pazarlarında 10 liranın altında sadece yeşillikler bulunuyor. Maydanoz 5 TL, roka ve dere otu ise 7 liradan satılıyor.

Gün geçtikçe artan gıda fiyatları  alım gücünü düşürürken, kuruşun hesabını yapan vatandaşlar da sebze-meyve ihtiyaçlarını semt pazarlarından gidermeye çalışıyor. Ancak semt pazarlarındaki fiyatlar da marketlerdeki fiyatları aratmıyor. Pazara giden vatandaşlar, sebze ve meyveyi gramla alabiliyorken, pazar arabasını doldurabilmek için en az 500 lira gerekiyor. Pazara 150-200 lira ile gelen vatandaşlar ya gramla ya da tane hesabı  alabiliyor. Kimi vatandaşlar pazar çantasıyla pazara gelirken kimi vatandaşlar ise pazar çantası bile almıyor. Poşetle alışveriş yapan vatandaşlar, 4-5 çeşit ürün aldıktan sonra cüzdanlarının boşalması nedeniyle pazardan ayrılmak durumunda kalıyor.  

pazar (38)

Semt pazarlarında sebze ve meyve fiyatları ortalama şu şekilde: ‘lahana 35 TL, kırmızı biber 40 TL, yeşil biber 30 TL, mandalina 15 TL, ayva 30 TL, limon 12 TL, üzüm 35 TL, çilek 70 TL, sarımsak 70 TL, muz 35 TL, erik 30 TL, patates 17,5 TL, soğan 10 TL., ıspanak 15 TL.’