Eskişehir’de çiçekçilerde yılbaşı telaşı başladı. Yılbaşı çiçeği olarak bilinen ’kokina’ ise en çok ilgi gören çiçekler arasında yer alıyor. 

kokina (2)

Bu çiçeğin kasım ayının ortalarında çıktığı anlatan çiçekçi Zeynep Akkaş, "Yılbaşı geldi, yaklaştı biliyorsunuz. Kokina satışlarımız arttı. Kokina güzel bir çiçek, biraz dikenli, dokununca insanların canını yakıyor biraz, ama evlere mutluluk, huzur getirdiğine inanılıyor" dedi.

kokina (3)

Akkaş, bu çiçeği 1 sene boyunca saklayanların ev sahibi olacağına inanıldığını belirterek, "Kokina aslında doğal ortamında doğada yetişen bir bitki. Üzerine başka bir meyvenin ürünleri olan kırmızı çiçeği bağlıyorlar. Güzel bir görüntüsü oluyor. 1 yıl boyunca evlerinde canlı olarak saklayabiliyorlarsa insanlar ev sahibi olacaklarını düşünüyorlar. Yılbaşında çok alınıyor, çok talep oluyor kokinaya. Hatta yani 1 aydır çok fazla kokina bitkisi sattık diyebilirim. Evde vazoda, haftada bir kere suyunu değiştirmek şartıyla birde altından biraz küçük küçük keserek, hücrelerini canlandırmak adına keserek saklayabilirler" ifadelerini kullandı.

Bunaltıcı sıcağa rağmen ekmek parası peşindeler Bunaltıcı sıcağa rağmen ekmek parası peşindeler

kokina (1)

Kokina çiçeği alan müşteri Çiğdem Akseki ise, "Kokinanın şansına inanıyorum. Yılbaşında bütün herkese tavsiye ediyorum. 1 yıl saklarsanız ev sahibi olabilirsiniz" dedi.