Son günlerde ülkemizde sık sık meydana gelen depremler Eskişehir halkını da tedirgin ediyor. Serkan Ortatepe de konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Bayram Kazancı: "Gençliğin partisi denilen CHP 86 yaşındaki Yılmaz Büyükerşen’i aday göstermeye kalkıyor" Bayram Kazancı: "Gençliğin partisi denilen CHP 86 yaşındaki Yılmaz Büyükerşen’i aday göstermeye kalkıyor"

Yenilik Partisi Eskişehir İl Başkanı Serkan Ortatepe şu açıklamaları yaptı;

“Ülkemizde son günlerde sıklıkla depremler meydana geliyor. Türkiye’de 24 ilde aktif faylar bulunuyor. Bu illerden birisi de Eskişehir. Kentimizde en son büyük deprem, 6,4 büyüklüğünde 1956 yılında meydana gelmişti. Türkiye’nin konuştuğu Kuzey Anadolu Fayı Eskişehir’in yakınından geçiyor. Burada olacak bir deprem de Eskişehir’i etkileyecek. Kütahya’da Gediz Fayı var. Burada da olabilecek bir depremden direkt olarak etkileneceğiz. Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki de Bursa’da 6.8’lik bir depremin meydana gelebileceğini ifade etmişti. Şehrimiz aktif faylarla sarılmış durumda. Uzmanlar Eskişehir’de 6.0 - 6.5 arasında bir depremin gelecek zaman diliminde meydana gelebileceğini söylüyorlar. Haziran ayında Eskişehir’de 2.5’lik bir deprem meydana geldiğini de hatırlatmak isteriz.

Eskişehir’de Arifiye, Akçağlan, Deliklitaş, Erenköy, Huzur, İstiklal, Kırmızıtoprak, Kurtuluş, Cumhuriye, Ertuğrulgazi, Hacı Ali Bey, Hayriye, Hoşnudiye, İhsaniye, Mamure, Mustafa Kemal Paşa, Ömerağa, Sazova, Şarhöyük, Şeker, Uluönder, Yeni ve Zafer Mahallelerinde yapılan çalışmalar ile riskli binalar tespit ediliyor denildi. 20 gün önce de TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Orkun Kılıç, Eskişehir’de 15 bin binanın incelendiğini söylemişti. 7 bine yakın bina daha incelenecekmiş. Peki bu 22 bin bina incelendikten sonra ne olacak. Eskişehir’de 275 bin civarında konut var. Geriye kalan 253 bin konut ne olacak? 

Eskişehir'in zemini sıkıntılı ve bu kent deprem yaşanabilecek bir kent. Acilen yapı stoku gözden geçirilmeli. Eskişehir depreme hazır hale getirilmeli. Deprem öldürmez, bina öldürür. Herkes aklını başına almalı ve depreme dayanıklı binalar yapmalıyız. Dünyada insan canından daha değerli bir şey yoktur. Yerel yönetimler tüm yatırımlarını durdurmalı, tüm kaynaklarını ve enerjilerini depreme hazırlık ve bu tip binaların yeniden elden geçirilmesi konusunda el almalı. Vatandaşa deprem sigortanızı yaptırın demekten başka bir şeyler de yapmalısınız.”