Yenilik Partisi Eskişehir İl Başkanı Serkan Ortatepe şu açıklamaları yaptı;

Eskişehir’e gelen genç kız: "1 buçuk saat halk otobüsü bekledik" Eskişehir’e gelen genç kız: "1 buçuk saat halk otobüsü bekledik"

“Halkın alım gücü azaldı. Her şeye zam geldiği için esnafın satışları azaldı. Vatandaş mutlu değil, esnaf mutlu değil. Ekonomik gidişat hiç iyi değil. Pazarda 15-20 liranın altında bir şey yok. Önceden her şey daha ucuzdu. Eskişehir’e gelen gurbetçi vatandaşlarımız bile pahalılıktan dem vuruyorlar. Türk lirası kazanarak geçinmeye çalışanlar ne yapsın. Çalışanların yüzde 70'i asgari ücretli. Bu asgari ücreti yükseltiyorsunuz, aynı anda hayat beraber yükseliyor. Bu bir kısır döngü. Ülkede gelen zam yapıyor, giden zam yapıyor. Tek çareleri zam yapmak, tek çareleri hayatı pahalı kılmak. 20 sene önce çiftçi, 1 kilo buğdayla 1 litre mazot alıyordu. Şimdi, 4 kilo satsa bile 1 litre mazot alamıyor.

Önceden Temmuz - Ağustos ayları tatile gidilirdi. Ama artık insanlar köylerine gidecek bile parayı bulamıyorlar. Ev sahipleri zaten kantarın topuzunu kaçırmışlar. Eskişehir’de 6 bin liranın altında kiralık ev bulmak mümkün değil. Asgari ücret kazanan insanlar bu kiraları ödediklerinde elinde kalan 5 bin lira ile nasıl geçinsinler. Üreten bir Türkiye olmadığı sürece bu sıkıntılar artacaktır. Çiftçilere ve sanayicilere destek verilmeli. İşsizlik sorununa acilen çözüm üretilmeli. Akaryakıt zamlarına bir an önce çare bulunmalı.

Muharrem ayı dolayısıyla aşure dağıtılırdı. Siz Eskişehir’de dağıtıldığını gördünüz mü? Birkaç kurum haricinde aşure bile dağıtılmadı. Çünkü firmalar ayakta kalmaya çalışıyor. İnsanlar enflasyona direnmeye çalışıyor. Elbette ki millet egemenliğine, millet iradesine saygımız var ama millet seçti diye de yapılan hatalara sessiz kalacak değiliz.”