İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 2009 sonrası doğanlarla ilgili sigara düzenlemesi konusunda görüşlerini paylaştı. Başbakan Sunak, seçim öncesinde bu düzenlemeyi yürürlüğe koymayı başaramadığı için hayal kırıklığına uğradığını belirtti.

Ömür boyu sigara satın almayı yasaklayacak olan düzenleme, Avam Kamarası'nda onaylandı ancak hala Lordlar Kamarası'ndan geçmesi gerekiyor.

Binlerce hasta tedavi edecek: Dünyanın ilk yapay zeka hastanesi açıldı Binlerce hasta tedavi edecek: Dünyanın ilk yapay zeka hastanesi açıldı

Sunak, konuşmasında "Bu konuda başarısız olduğum için elbette hayal kırıklığına uğradım, ancak bu, cesur eylemlerde bulunmaktan kaçınmayacağım anlamına gelmez. Bu, benim liderlik tarzımın bir göstergesidir." şeklinde konuştu.

Yeni yasa, İngiltere'de sigara içmekten ziyade satışını hedef alacak ve şu anda 18 olan yasal satış yaşının her yıl bir yıl artmasını öngörecek. Böylelikle, 2009 sonrası doğanlar hiçbir zaman yasal olarak sigara satın alamayacaklar. Ancak mevcut satış izni olanları etkilemeyecek.