Londra'da tatil yapan Sinan Akçıl'a ülkenin durumuyla ilgili kendi gözlemlerini Sabah Gazetesine anlattı.

Avrupa'daki yaşam şartlarının zorluğuna dikkat çeken Akçıl, İngiltere'de asgari ücretin düşük, kiraların çok yüksek olduğunu söyleyerek ekledi: "Orta halli, şehir merkezine uzak evlerin kirası bile 1000-1200 pound'dan (yaklaşık 45 bin TL) başlıyor.

sinan akçıl

Sokaklarda evsizler çok fazla." Akçıl, tatili sırasında Londra'nın ünlü caddelerindeki şaşaayı bir kenara bırakıp önemli medya kuruluşlarının da dikkat çektiği evsizlerin yaşamlarına da tanıklık etmiş. Evsizlerle oturup sohbet eden, onlara kahve ikramında bulunan Akçıl, ülkedeki hayat standardının ne kadar düşük olduğunu kendi gözleriyle de gördüğünü söyledi.

Ünlü sanatçı, bu gözlemleri sonrasında "Sinan Akçıl Londra'ya, Paris'e yerleşti' diye bir haber okursanız inanmayın. Öyle bir şeyin olması imkansız... Gezmek, tarih, sanat, futbol dışında yaşam anlamında Avrupa'da özenilecek hiçbir şey yok" diyerek son noktayı koydu.

Akçıl bu sözleriyle, lüks mağazaların bulunduğu Oxford Street başta olmak üzere gündüzleri görkemli caddeleriyle modern ve refahın yüksek olduğu bir yaşam algısı yaratılan Avrupa'nın bir illüzyondan ibaret olduğunu göstermiş oldu.

Sinan Akçıl, İngiltere'nin sağlık ve eğitim konularında da sınıfta kaldığını vurguluyor... Akçıl, "Dün İngiliz bir arkadaşımla konuştum, ayağı ciddi şekilde burkulmuş. Doktor 'Ağrı kesici al otur' diyerek 18 Şubat'a randevu vermiş. Özel hastaneye giderse 2500 pound (Yaklaşık 95 bin TL) ödemesi gerekiyor. Asgari ücret 1800-1900 pound (yaklaşık 72 bin TL) civarı..." dedi.