Bayram Kazancı: "CHP de, İYİ Parti de iktidar olmak gibi bir derde sahip değil" Bayram Kazancı: "CHP de, İYİ Parti de iktidar olmak gibi bir derde sahip değil"

Sakarya Nehri'nden beslenen verimli topraklarda yetiştirilen, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde de geçen Osmaneli ayvasına ilgi oldukça yüksek. 

Beşevler köyünde 3 dönüm arazide kurulan 450 metrekare kapalı alana sahip tesiste lokuma dönüştürülüyor. Osmaneli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin 22 üyesinin çalıştığı bu tesiste, ilçede üretilen 6 bin ton ayvanın yaklaşık yüzde 10'u işlenerek lokum haline getiriliyor. Lokumların Türkiye'nin dört bir yanına zincir marketler sayesinde dağılırken, ayda 50 bin kutu satılıyor. 

Konu hakkında bilgilendirmede bulunan Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin şunları söyledi; Ayda 100 bin kutu ayva lokumu üretim kapasitemiz mevcut. Depo ve pazar ağı arttıkça ayda 100 bin kutu üreterek tüm Türkiye'ye bu eşsiz lezzeti tattırmak istiyoruz. Bunun yarısını zincir marketler sayesinde Türkiye'ye dağıtılırken, diğerleri Katar, Almanya ve İspanya'ya ihracat yapıyoruz. Tamamen doğal olarak üretiliyor. İçinde şeker yok. Ayvanın çeşitli aşamalarla işlenerek lokuma dönüştürülmüş hali. 1 buçuk ton ayvayı işleyerek lokuma dönüştürmeyi hedefliyoruz. Şu anki pazarımız da o miktarı işleyebileceğimizi gösteriyor.”