Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen de 'yok yok' mağazalarına dönen zincir marketlere bir düzenleme getirilmesinin şart olduğunu belirtti. Esnafın ruhsatta yazılanın dışında bir ürünü satamadığını vurgulayan Birsen, "Zincir marketler artık çığrını aştı. Her şey satmaya başladı" dedi.

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler ile Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, zincir marketlerin küçük esnaf ve ticaret erbabının işini baltaladığını ve birçok işletmenin zincir marketler nedeniyle dükkanlarına kilit vurmak durumunda kaldığını söyledi. Zincir marketlerde, gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra manav, kırtasiye, oyuncak, züccaciye, giyim, hırdavat, elektronik eşya, çiçek, oto yedek parça, beyaz eşya, bisiklet, motosiklet ve hatta tekne bile satılıyor olması esnafın işlerini olumsuz etkiliyor. Zincir marketlerde herşeyin satılmasına Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler ile Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen tepki gösterdi."

ZİNCİR MARKETLERE DÜZENLEME GETİRİLMELİ

"Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, "Yıllardır söylüyoruz, perakende sektör yasasının yeniden düzenlenmesi ile ilgili yasanın kadük hale gelmesiyle yıllardır aynı sorunu tüm esnaf ve sanatkarlarımız çekmektedir. Dolayısıyla zincir marketler artık çığrını aştı. Her şey satmaya başladı. Kış gelmesiyle oto lastiği, zincir, beyaz eşya, züccaciye gibi esnaf ve sanatkarımız ne sattıysa bir fazlasını bu zincir marketlerde hepsi satılıyor. Dolayısıyla esnafa geldiğinde, ruhsat dışında herhangi bir ürünün satışına izin verilmemektedir. Bu çifte standardın bir an önce düzenlenerek esnaf ve sanatkarın şikayetlerinin göz önünde bulundurularak bu marketlerle ilgili düzenleme derhal yapılmalıdır. Esnaf ve sanatkarlara ne şartlar sağlanıyorsa aynı şartların onlara da sağlanması ve dolayısıyla bu sorunun gündemden kaldırılmasını istiyoruz. Yıllardır Meclis'te bununla ilgili yapılan çalışmalarda maalesef esnaf ve sanatkarın hamisi olmadığı için bu kanun tekliflerimiz geçmemektedir. Meclisin artık çoğunluğun değil, güçlünün değil, esnaf ve sanatkarın yanında olmasını istiyoruz. Zincir marketler nedeniyle birçok esnaf ve sanatkar dükkanlarını kapatmak durumunda kalmıştır" diye konuştu."

ekrem-4

RAF FİYATI İLE KASA FİYATI FARKLI

Zincir marketlerde raf aldatmacısı yaşandığını, raftaki fiyat ile kasada ödenen fiyatın aynı olmadığını da ifade eden Esnaf Odası Başkanı Birsen şunları söyledi:"Her zaman söylediğimiz gibi raf aldatmacası, göz boyama, her türlü şeyin yapıldığı bir noktadan tüm ürünlerin fiyatını bir anda değiştirebiliyorlar. Rafta ayrı kasada ayrı fiyattan çıkan mağduriyetleri vatandaşlardan biz dinliyoruz. Dolayısıyla bu tür oynamaların daha büyük cezalarla cezalandırılarak kural altına alınması şarttır. Bırakın raf aldatmacasını kendilerine mal temin eden üreticileri de aynı şekilde sömürmektedirler. Bir üreticiden mal alıyorlar, 8-10 ay sonrasına çek veriyorlar. Dolayısıyla o üretici firmaların da dediğimiz gibi sömürmeleri üreticileri de zor durumda bırakıyor. Oralara mal temin eden üreticiler de zor durumda ve şikayet etmektedirler."

market kasiyer (1)

MİLLETVEKİLLERİ HAKLININ YANINDA, HALKININ YANINDA OLMALI

Zincir marketlere mal temin eden tedarikçilere ücretlerinin, tedarik ettiği malın raf ömrünü geçmeden ödenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Birsen, "Rafta ürünün ömrü ne kadarsa o süre içerisinde o malı tedarik eden firmaların paraları ve çekleri ona göre düzenlenmeli ve raf ömrünün dışında vade kullanılmamalıdır. Bunların tamamını Meclise göndermemize rağmen bunlar çıkmadı. Meclis'in güçlüden yana, işte orada temsil eden milletvekillerinin bu tür işletmelerin danışmanlığını yaptıkları ve onlara hizmet ettiklerinin duyumlarını alıyoruz. Bu milletvekillerine yakışmamaktadır. Milletvekili artık dediğimiz gibi her zaman haklının yanında, halkının yanında, esnaf ve sanatkarın yanında olmalı. Çifte standart yapılan bu marketlerin artık bir düzen altına alınması ve bu şekilde çalışmaların tamamlanarak herkese aynı koşullarda ticaret yapma imkanı verilmesini istiyoruz" dedi.

metin güler 99 1

HAKSIZ REKABET ENGELLENMEZSE TÜCCAR DA VATANDAŞ DA MAĞDUR OLACAK

ETO Başkanı Metin Güler de A’dan Z’ye her ürünü satan zincir marketlerin sebep olduğu haksız rekabeti önlemek için TOBB nezdinde girişimde bulunduklarını ve konuyu bakanlık düzeyine taşıyacaklarını söyledi. Zincir marketlerin sebep olduğu haksız rekabet hakkında açıklamada bulunan Başkan Güler, "Gıda satışı için kurulan zincir marketlerin faaliyet alanları dışında hareket ederek A’dan Z’ye her ürünün satış noktası haline geldi. Zincir marketlerinin neredeyse her köşe başında yer alıyor. Bu marketlerin gıda ürünü dışında elektronik eşya, mobilya, kırtasiye, sağlık ürünleri, kırtasiye malzemeleri, beyaz eşya ve zücaciye ürünlerini satmaya devam ederek haksız rekabete sebep olmaktadır. Mobilya, elektronik eşya, sağlık ürünlerinde satışların uzmanlarca yapılması ve satış sonrasında destek verilmesi gerekmektedir. Zincir marketler nedeniyle satış sonrasında destek alması gereken tüketici de mağdur olmaktadır. Zincir marketlerde gıda ve temizlik ürünleri dışında başka bir ürünün satışına izin verilmemesi gerekmektedir. Yaşanılan haksız rekabet engellenmezse hem tüccar hem de vatandaşlar sorun yaşamaya devam edecek" diye konuştu. ETO Başkanı Metin Güler, zincir marketlerin istediği yerde faaliyet gösterip her ürünü satarak, birçok sektördeki yerel markaları ve tüccarı kayba uğrattığını da vurgulayıp, bu rekabet eşitsizliğinin sona erdirilmesi gerektiğini ifade etti.