Anadolu Üniversitesi yönetimi o hocaya bir tane bile ders vermiyor! Anadolu Üniversitesi yönetimi o hocaya bir tane bile ders vermiyor!

Yıllık yapılması gereken kira artışı 6 aya düştü. Yetmedi 3 aya indi. Ardından aydan aya zam istedi ev sahibi. Kiracı Pembe Balkı ev bulamam endişesiyle kabul etti ama, ev sahibi şimdi 15 bin lira kira istiyor, yoksa çık diyor.

Ele geçen maaş yetersiz kalıyor, fazlasını istiyor. Veren olmayınca ara bozuluyor, işler karışıyor. Madalyonun bir yüzünde ev sahibi, diğer yüzünde kiracı var. İki tarafta kendine göre mağdur, iki tarafta kendine göre haklı. 

Adalet bakanı Yılmaz Tunç son 10 günde 7 bin 651 arabulucu başvurusu olduğundan söz etti. İlk gün bile uzlaşanlar, anlaşanlar oldu dedi. Başvuru çok ama uzlaşanı bulmak zor. 

Masaya oturmak isteyen tarafta çok ev sahipleri oluyor. Talepleri ise daha fazla kira tutarı ancak kiracıyı o masaya oturtmak çok zor. Çünkü çoğu yüze 25 kira artış sınırını hatırlatıyor, görüşmeyi reddediyor. 

Sistem sorundan krize dönüşen anlaşmazlıklar bitsin, yargı yükü azalsın diye devreye girdi ancak arabuluculuk sisteminin başarılı olacağına pek inanan yok.

Sözcü TV’ye konuşan Arabulucu Avukat Sibel Dolgun, “10 bine yakın başvuru var. Sadece 10 gündeki başvuru sayısı bu. Şu ana kadar anlaşma sağlayan olmadı. Ev sahipleri olanlar çok kızgın. Arabulucuları psikolog gibi görüyorlar. Kiracılar ise çok rahatlar. Çoğu zaman bir araya gelmek istemeyenler kiracılar oluyorlar. Ben zaten yüzde 25’den fazla zam yapmayacağım. Neden gelip görüşeyim ki diyorlar. Arabuluculuk uygulamasının başarılı olacağını düşünmüyorum. Zaten kiracılar ve ev sahipleri buraya başvurmadan önce bir görüşme yapıyorlar. Zaten anlaşamadıkları için yargıya başvuruyorlar.”