Eskişehir!de Kentpark içerisindeki Mustafa Pilevneli’nin “7 Güne 7 Ayrı Renk” adlı eserinin de bulunduğu alana, Frankfurt Meydanı’nın adı verildiği tören, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili konuşan Yılmaz Büyükerşen, şunları söyledi:

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden flaş bir açıklama geldi! Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden flaş bir açıklama geldi!

“2013 yılında imzaladığımız kardeş şehir protokolü ile Eskişehir ve Frankfurt arasında oluşan kardeşlik ilişkilerinin 10. yılındayız. Bu süre zarfında iki ülke ve iki şehir halklarını yakınlaştıran çok güzel çalışmalar gerçekleştirdik. Almanya’nın kalbindeki Frankfurt ile Türkiye’nin kalbindeki Eskişehir’i buluşturan bu özel yolculuğumuz, şehir halklarının benzer duygu, düşünce ve birlikte yaşamaya olan pozitif bakış açılarıyla anlamlı bir noktaya ulaşmıştır. 2021 yılında, Frankfurt Belediye Meclisi ve Frankfurt Yönetiminin aldığı kararla, Bornheim'da bir meydana 'Eskişehir Meydanı/Eskişehirplatz' adının verilmiş olması Eskişehirlileri son derece mutlu etmişti. Bizler de Belediye Yönetimi ve Belediye Meclisi kararıyla bugün burada kardeş şehrimizin adını taşıyan Frankfurt Meydanı’nı sizlerle paylaşıyor olmanın sevincini yaşıyoruz. Çok uluslu, farklı kültürlerin bir arada kardeşçe yaşadığı Frankfurt’un adını, değerli sanatçı Mustafa Pilevneli’nin 7 Güne 7 Ayrı Renk eserini de barındıran bu meydana veriyor olmanın özel bir yanı daha olduğunu hatırlatmak isterim. Bu eser, renklerin yan yana durduğunda ortaya çıkan büyük zenginliği ve eşsiz uyumu bizlere sunarken, Frankfurt’un her coğrafya ve kimlikten bir araya gelen insanları ayırt etmeksizin kucaklayan çok özel bir şehir olduğunu da her zaman hatırlatacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle kardeşliğimizin bir nişanesi olarak Frankfurt Meydanı’nın Eskişehir ve Frankfurt’un nice 10 yıllar sürecek samimi ve güçlü kardeşlik bağlarının simgesi olacağına inanıyorum.”