Suç örgütü lideri olmakla suçlanan Ayhan Bora Kaplan 137 sayfalık ifade polislerin rüşvet istediğini söyledi. Emniyet Müdürlüğünde 9 saat sürdü Kaplanın ifadesi. Savunmasının ayrıntılarını Alican Uludağ yazdı. Ankara Emniyet Müdürlüğü, organize suçlarla mücadele şube müdürü Alparslan'ın kendisinden 250 bin dolar rüşvet istediğini öne sürdü. İddiaları bunlarla da sınırlı değildi. 

Asayiş polislerinin Ankara'da bir otel sahibinden aylık 30 bin lira rüşvet aldığını bunun karşılığında otelin asayiş uygulamalarından muaf tutulduğunu belirtti. 

Sorgu tutanağında Kaplan'ın darp ettiği müştekileri şikayetten vazgeçirmek için emniyetteki tanıdığı polisleri devreye soktuğu da iddia edildi. Kaplan organize suç örgütü kurmak suçlamasıyla tutuklandı. Kaplan, örgüt kurmadığını ve örgüt lideri olmadığını ileri sürdü. Kendisine iftira atıldığını söyledi. Dosya kapsamında kendinden şikayetçi olanları fetöcü olmakla suçlayan Kaplan ifadesinde 15 Temmuz darbe girişimine karşı aktif rol aldığım için bunun olduğunu düşünüyorum dedi. 

Kaplan'a yönelik soruşturmada dikkat çeken bir diğer başlık Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün konuya dair tutanağıydı. Tutanakta Kaplan'ın yurt dışına çıkıcağının tespit edildiği vurgulandı. Adliye ve emniyette konjonktürün değiştiğine işaret etti. 

Şarkıcı Banu Parlak’ın güzellik merkezine silahlı saldırı! Şarkıcı Banu Parlak’ın güzellik merkezine silahlı saldırı!

Kaplan soruşturmasında gözlerin çevrildiği isimlerden biri de geçmişte Ankara Cumhuriyet Başsavcısı olan Yargıtay üyesi Yüksel Kocaman oldu. Kaplan'ın lüks villa ve otomobil hediye ettiği iddialarını reddeden Kocaman soruşturmayla Soylu'ya operasyon yapıldığını savundu. Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise geçtiğimiz günler açıklama yapmış, söz konusu iddiayı gündeme getirenlere karşı operasyon çocukları devrede ifadelerini kullanmıştı