Aksa Enerji Üretim A.Ş, depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santrali yatırımına ilişkin bilglendirme yaptı. 

Zafer Partisi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi adayını o tarihte açıklayacak! Zafer Partisi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi adayını o tarihte açıklayacak!

Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklama şöyle:

''21 Ekim 2022 tarihli özel durum açıklamamızda, Aksa Enerji Üretim A.Ş'nin yüzde 100 bağlı ortağı Aksa Yenilenebilir Üretim A.Ş tarafından, müstakil elektrik depolama tesislerine ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) gerçekleştirdiğimiz başvuruları kamuoyuyla paylaşmıştık. Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında ilgili müstakil elektrik depolama tesislerinin depolamalı elektrik üretim tesisi ön lisans başvurusu olarak değerlendirilmesine yönelik süreçler ilerletilmiştir. Akabinde bu projelere ek olarak depolamalı güneş ve rüzgar enerji santral başvuruları da yapılmıştır. 

Ön lisans başvurularımız kapsamında EPDK tarafından Mersin'de 100,08 MW, Manisa'da 82,16 MW , Afyonkarahisar'da 110,76 MW olmak üzere toplam 293 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgar enerji santrali ve Kırşehir'de 50 MW  kurulu gücünde depolamalı güneş enerji santrali kurulumuna ek olarak Eskişehir'de 50 MW önlisans alınmış olup 100 MW  kurulu gücünde depolamalı güneş enerji santrali ve toplamda 393 MW kurulu güce ulaşılmıştır. Değerlendirme süreci devam eden diğer ön lisans başvurularımıza ilişkin gelişmeler paylaşılmaya devam edilecektir. Sürdürülebilir yüksek büyüme stratejimiz doğrultusunda üretim portföyümüzün kaynak çeşitliliğine önem veriyor, 2030 hedeflerimiz kapsamında yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırımlarımızı yoğunlaştırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye'de dahil olmak üzere küresel ölçekte yenilenebilir enerji ve enerji dönüşümü odaklı projeleri yakından takip ediyoruz.''