Ankara, Konya, Kayseri, Eskişehir, Sivas, Kırıkkale, Aksaray, Karaman'da önümüzdeki yıllarda kuraklık bekleniyor. Uzmanlar da bu bölgelerde alınabilecek önlemleri tek tek sıralıyor. 

İKÇÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Eşen Türkiye’nin son yılların en kurak kışını geçirdiğini ifade ederek su tasarrufu için uyarılarda bulundu. Eşen kıtlığın önüne geçilebilmesi için havuzların spor müsabakaları dışında kullanılmaması gerektiğini vurgulayarak “Önümüzdeki dönem pek iç açıcı değil. 3-5 yıl içinde spor müsabakaları haricinde yüzme havuzlarının, süs havuzlarının yasaklanabileceğini öngörüyorum ya da insanlara, hanelere bir su kotasının koyulma zorunluluğu doğabileceğini düşünüyorum. Önlemler almazsak ileride büyük bir su sıkıntısı yaşayacağız. Bu yıl sonbahar ve kışın başlangıcına kadar düşen yağmur oranlarına baktığımız zaman son 63 yılın en kurak dönemini yaşandığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Eskişehir'de halı satışlarına Ramazan ayı etkisi Eskişehir'de halı satışlarına Ramazan ayı etkisi

Türkiye'de kuraklığın şiddetli bir şekilde yaşanmaya başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Eşen, "Türkiye'de kuraklığın oldukça şiddetli bir şekilde yaşanmaya başladığını görmekteyiz. 1990-2020 yılları arasında Ekim, Kasım, Aralık, Ocak dönemlerinde düşen yağmurun miktarıyla en son bu dönem düşen yağışın miktarı karşılaştırıldığı zaman yüzde 41'lik bir azalma meydana geldiğini görüyoruz. Bu oran bölgelere göre değişiklik gösteriyor. En fazla Marmara Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi'nde düşüşler olduğunu görmekteyiz. Örneğin, İç Anadolu Bölgesi ve Marmara Bölgesi'nde yüzde 55-60'a varan oranlarda bir yağış azalması söz konusu" dedi.