Eskişehir’de 200 gram olarak üretilen ekmekler artık 7 liradan satılıyor. Zam kararı bugünden itibaren geçerli olmaya başladı. 230 gram olarak üretilen ekmekler ise 8 liradan satılmakta.

Eskişehir Ticaret Odası’nın Temmuz meclis toplantısında unlu mamulü üretici firmaların talepleri doğrultusunda 200 gramlık ekmeğin satış fiyatının 7 olarak belirlenmişti. Geçtiğimiz ay düzenlenen meclis toplantısı ile 100 gram simidin fiyatı 7 lira olarak belirlenmişti. Eskişehir’de 200 gram ekmek 5 liraya, 240 gram ekmek de 6 liraya satılıyordu.

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından sağlanan un desteği fırıncılara verilmeme kararı alındı. Bu kararın ardından, un fiyatlarındaki artış nedeniyle fırıncıların maliyetleri neredeyse iki katına çıktı. Yetkililer tarafından 345 lira olan Un fiyatlarının desteğin kalkmasıyla 645 TL'ye kadar yükseldiği ifade edildi. Yapılan açıklamalarda günlük 300 çuval işleyen bir fırının maliyetinin 90 bin TL arttığına dikkat çekilmişti.

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler de, " Ekmek zammı konusunda belki de 10’a yakın toplantı yapıldı. Sektördeki tüm temsilciler ile görüşüyoruz. Yakıt maliyeti, personel maliyeti, su maliyetine kadar hepsini hesaplıyoruz. Kıyaslama noktasında alınan ülke genelinden alınan fiyatlar da var. Hiçbir malın fiyatını artırmak istemeyiz ama gerçekler de var. Maliyetleri yönetmek çok zorlaştı. Yönetmesi çok zor bir hal aldı.” Demişti.

Kemal Kılıçdaroğlu Yılmaz Büyükerşen'den önce Eskişehir'in çöl gibi olduğunu söyledi! Kemal Kılıçdaroğlu Yılmaz Büyükerşen'den önce Eskişehir'in çöl gibi olduğunu söyledi!