Murat Özcan: "Kazım Kurt barınak konusu üzerinden siyaset yapmaya çalışıyor" Murat Özcan: "Kazım Kurt barınak konusu üzerinden siyaset yapmaya çalışıyor"

Güzellik Uzmanı Serpil Yetişen: “Kız çocukları bizim mesleğimize ilgi gösteriyor. Fakat 30’lu yaşlardan sonra uzman olmaya karar veren arkadaşlarımız var. Bizim çırak olabilecek, genç yaşlardaki çocuklara ihtiyacımız var. Son 2-3 yıldır okullardan stajyer öğrenci tercih edebiliyoruz ancak şu anda asgari ücretten kaynaklı büyük bir sorunumuz var. Maddi imkansızlıklar nedeniyle stajyer öğrenci alamıyoruz. Ya da 7 tane stajyer öğrenci kullanma olanağımız varken maddi imkanlar buna el vermediği için 1-2 öğrenci yetiştirebiliyorlar. 

15-16 yaşındaki kız çocuklarımızı okula yazdırabiliriz. İş verenlerin yani ustaların yanına verebiliriz. Beklentilerini yüksek tutan veliler kızların 6 ay içerisinde uzman olmasını bekliyorlar. Ancak uzman olmak 4-6 yıl sürüyor. Bazen 10 yıl sürüyor. Yetenek bizim işin en önemli unsuru. Yetenek olmadan olmuyor.

Güzellik Uzmanlığı sektöründe son 1 yılda çok fazla dükkan açıldı. Geçen seneden beri Eskişehir’de çok fazla da devir işlemi oldu. Bu sektörde çok büyük yatırımlar yapılıyor. Paranızı, emeğinizi harcıyorsunuz. Cihaz yatırımı yapıyorsunuz. Fakat 1 yıl çalışarak cihazın parasını çıkaramıyorsanız maalesef işler tepetaklak oluyor ve dükkanı devrediyor. Çok iyi paralar verilerek alınan o cihazları da 2. el fiyatına elden çıkarıyorlar. Sektörden soğuma oluyor. Stajyerler ve çalışanlar mağdur oldu. Hayallerle girdikleri bu sektörden hüsran ile ayrılmak zorunda kalanlar oluyor. Dolar ve Euro’nun artışı nedeniyle cihaz fiyatları da çok arttı. 100 bin liraya alabildiğimiz bir cihaz 600 bin lirayı buldu. Daha önceden bir cihazın parası 6 ayda çıkıyordu. Ancak bu süre 1 buçuk yılı bulmuş durumda. Maalesef bizim işlerimiz de kolay değil.” 

Kaynak: Akif Yer