Batıkent ve Çamlıca'ya tramvayla gidecekler bu habere dikkat! Batıkent ve Çamlıca'ya tramvayla gidecekler bu habere dikkat!

Seyitgazi Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem şu açıklamaları yaptı;

 “Önceki yıllara göre hububat ekiminde yüzde 15’lik bir artış. Verimde ise yağışların iyi olmasından dolayı yüzde 35-40'larda verim artışı söz konusu. 30 Haziran itibariyle TMO alım noktasında üreticilerimizin gördüğünüz gibi alımları gerçekleştirilmektedir. Geçen yıl 2022 yılı içerisinde günlük 250 ton gibi bir rakam gerçekleştiriliyordu. Toplamda da harman sezonu boyunca 5 bin tonluk bir alım gerçekleşmişti. Bu sene ise bu yaklaşık 250 ton 4 katı gibi bir rakama çıkartıldı. TMO ile görüşmelerimizde. Şu an günlük bin ton civarında alım gerçekleştiriliyor. Şu an hem Seyitgazi tarihinin hem Eskişehir TMO alım tarihinin rekor seviyesine ulaşmış durumda. Yani şu an aksaksız bir şekilde alım faaliyetimiz devam etmekte. Üreticilerimiz de ziyadesiyle memnunlar bu işten.

Randevu sistemine göre günlük bin ton alım gerçekleştiriliyor. Randevularda ilk başta evet, gerçekten bir yoğunluk vardı. Ama üreticilerimiz hemen tarladan biçtiği gibi getirmek istiyor. Haliyle ilk başta bir yoğunluk oldu. Burada yani randevu alamama gibi durumlarla karşılaşan çiftçilerimiz olmuş olabilir. Ama yapılan çalışmalar neticesinde bu randevu sorun da çözülmüş durumda, şu an aksaksız bir şekilde devam ediyor. Tabii burada eğer TMO bu şekilde alım gerçekleştirmemiş olsaydı şu an piyasada buğday 5-6 TL bantlarında ama TMO aralıksız ve arttırarak bu alımını devam ettirdiği için şu an piyasada TMO fiyatlarına doğru yaklaşmaya başladı. Bu da üreticilerimizi rahatlatacak diye düşünüyorum.

Verim normaldi, yağışlarımız geldi. Geri senelere göre iyi mahsullerimiz. Yani silolarda pek aksaklık görmedim, hiç sorun olmadı. Arpaları da geldik yıktık. Buğdaylarda da sorun olmadı. TMO olmasa çiftçi perişan. Buğdayları da dün verdim. Bana tonunu 8 bin 200 liradan yazdılar. Bin TL de bunun desteği var, toplamda 9 bin 200 TL geliyor. Bu fiyatlar tüccar 5 bin - 5 bin 500 TL civarlarında geziyor. Arada büyük bir fark var. Devlet ve TMO olmasa bu sorunlar çok kötü. Yani yeterli ya şu an için yeterli. Daha piyasaya göre devletin aldığı çok farklı. En az tonda 2 bin TL fark var.”