Eskişehir’de ekmeğe uygulanan zamlı tarife bugün itibarıyla başladı. 5 liraya satılan 200 gram ekmek 7 liraya, 230 gram ekmek ise 8 liraya çıktı. Ancak, bazı fırıncılar bu zammı yetersiz buldu.

Maliyetlerin ekmek satıcılarının giderlerini karşılamadığını ifade eden bazı fırıncılar ekmeğin fiyatının 10 lira olması gerektiğini söylediler Ekmeğe yapılan zammın yetersiz olduğunu belirten fırıncı Mesut Hancı, un girdi fiyatlarındaki artış sebebiyle ekmeğin fiyatının yüksek olması gerektiğini vurgulayarak, “Aslında bize göre bu zam yetersiz. Un girdi fiyatlarına üç defa zam geldi. Bu son zamlardan sonra 400 liralık un 550 lira oldu. Ekmeğin fiyatının daha yüksek olması lazım ki israf olmasın. İnsanlar ekmeği alıyorlar, ertesi gün çöpe atıyorlar. Tonlarca ekmek her gün çöpe gidiyor. Biz bu yönden şikâyetçiyiz. Asgari ücret arttı. Benzin, mazot, elektrik, doğalgaz arttı. İşçilerin sigortaların arttı. Bu maliyetler şu anda bizi karşılamıyor. Ekmek 10 lira olmalı bence. Vatandaş da haklı. Vatandaşa bir şey demiyorum. Ama işletmeci olarak biz de haklıyız” şeklinde konuştu.

Eskişehir’de duyanlar duymayanlara haber versin; 2 deve kuşu firar etti! Eskişehir’de duyanlar duymayanlara haber versin; 2 deve kuşu firar etti!

Esnafa verilen desteğe rağmen bazı fırıncı esnafının fırsatçılık yaptığını belirten Nejdet Balık ismindeki vatandaş ise şunları söyledi: 

"Fakir fukaraya biraz para veriyorlar, ne kadar esnaf varsa bu parayı alamayacağız diye aklı çıkıyor. Var mı böyle bir şey? Yazık günah ya. İçimizdeki hainler milletin cebindeki parayı almak için can atıyorlar. Milletin ekmeğini yiyip de millete düşman yapılmaz. Burada esnafın kabahati var. Devlet bunlara para veriyor, destek oluyor. Daha ne yapsın hükümet? İnsan biraz takdir etsin. Ben rahatça alabiliyorum ama alamayan birçok insan var. Bu kadar düşmanlık yapılmaz. Milletin ne kabahati var? Yazık günah bu millete."