Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Eskişehir'deki 770 hektarlık Kocakır mevkii, afet riskli alanların kentsel dönüşümü için rezerv alanı olarak ilan edildi. Planlaması ve tasarım çalışmalarının bir yıl da tamamlanması öngörülen rezerv alanı ile örnek teşkil edecek; sürdürülebilir bir yerleşim modeli oluşturulması hedefleniyor.

Eskişehir'i tek merkezli bir kent olmaktan kurtarmaya yönelik önemli bir adım olan rezerv alanı hakkında bilgi veren Çevre Şehircilik Eskişehir İl Müdürlüğü ekipleri yapılan planlamayla bölgede 7 tane mahalle kurulmasının öngörüldüğünü belirtmişti.

Konu ile ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediyesi CHP meclis üyesi Mustafa Önder şu ifadeleri kullandı;

Türker Yörükçüoğlu: "CHP Eskişehir'de İYİ Parti'nin adayını desteklemeli" Türker Yörükçüoğlu: "CHP Eskişehir'de İYİ Parti'nin adayını desteklemeli"

"6 Şubat'ta art arda yaşanan iki deprem felaketinin ardından Büyükşehir Belediyemiz 11 Mart 2023 tarihli yazımız ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından söz konusu alanda planlama, projelendirme ve uygulamalara ilişkin Belediyemize yetki devrinin yapılması ve rezerv yapı alanı içerisinde kalan Hazine mülkiyetlerinin yine anılan kapsamda değerlendirilmek üzere Belediyemize devir edilmesi talep edilmişti.

Ancak, Bakanlığın 12.05.2023 tarihli cevabi yazısında söz konusu alanın Toplu Konut İdaresi Başkanlığına (TOKİ) devredildiği tarafımıza bildirilmiş ve Kocakır Bölgesindeki rezerv alanın devrine ilişkin talebimiz reddedilmiştir. Zemini depreme karşı son derece dayanıklı ve sağlam olan bölgede TOKİ'nin nasıl bir projeyi hayata geçireceğini takip edeceğiz."