Öğretmenler beyaz önlük değil gıda ve giyim yardımı bekliyor! Öğretmenler beyaz önlük değil gıda ve giyim yardımı bekliyor!

Porsuk Çayı’nın Beylikova ilçesinden geçen bölümünde oluşan yoğun yosun dikkat çekti. Yosun oluşmasının nedenleri arasında ise akarsuyunun debisinin düşük olması gösterildi. 

ESÇEVDER tarafından yapılan açıklama şöyle;

“Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER ) olarak Porsuk Çayı Eskişehir için hayati öneme sahip bir akarsuyumuzdur. Porsuk çayı ile ilgili zaman zaman açıklamalar yapmaktayız. 25 Ocak 2021 tarihinde Porsuk çayında balık ölümlerini, 04 Ağustos 2022 tarihinde de porsuk çayının Beylikova’da kurutulduğunu kamuoyu ile paylaşmıştık. Porsuk çayı Beylikova da yosun tutmaya başlamış olup, kirliliğinde göstergesi olup, çok yakında balık ölümleri ile karşı karşıya kalacağımızı düşünüyor ve bunun önüne geçilmesi için yetkililere sesleniyoruz. Balık ölümleri bir çevre felaketi olup, Balıkların ölmesi balıklardan beslenen su samuru, balıkçıl kuşlar vb. doğal hayatın zarar görmesine, Flora ve Fauna’nın dengesinin bozulmasına sebep olacaktır. 

Porsuk çayının Beylikova da yosun tutmasının nedenlerinden biride yeterli debide beslenmemesi anlamını taşımakta olup, yine Porsuk çayı Beylikova da kurutulacak mı sorusunu da akıllara getirmektedir. Porsuk Çayı yüzeyinde oluşan yosunlar su yüzeyini tamamen kapladıklarından dolayı güneş ışınları dibe ulaşamamakta ve ekosistemin dengesi bozulmakta, doğal yaşamı tehdit etmektedir. Bu sorunlar büyümeden yetkililerden bir an önce çözüm üretmelerini bekliyoruz. Eskişehir Çevre Derneği olarak havamızın, toprağımızın, suyumuzun kirletilmesine, ekosistemin bozulmasına ve doğal yaşamın bozulmasına karşı olduğumuzu kamuoyuna açıklamaktan mutluluk duyuyoruz.”