Devlet Su İşleri Eskişehir'de topraklara su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. DSİ son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Eskişehir Sarıcakaya Laçin Barajı ve Sulaması’nın tamamlandığı müjdesini veren DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta Eskişehir Sarıcakaya Laçin Barajı’nda depolanacak su ile 4 bin 150 dekar tarım arazisinin sulanacağını açıkladı.

Temelden 45,5 metre yüksekliğe sahip Eskişehir Sarıcakaya Laçin Barajı’nın 1,63 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olduğunun altını çizen Mehmet Akif Balta, ‘Laçin Barajı ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2023 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 29 Milyon TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir. ’dedi.

AK Partili Murat Özcan: "Şehirlerimizi hizmet ile buluşturmaya az kaldı" AK Partili Murat Özcan: "Şehirlerimizi hizmet ile buluşturmaya az kaldı"

Kil çekirdekli kaya dolgu gövde tipiyle inşa edilen Eskişehir Sarıcakaya Laçin Barajı ve Sulaması işi kapsamında toplam ana boru hattı uzunluğu 8.657 metre HDPE ve 500 metre çelik boru olup 11.079 metre HDPE yedek hat döşenmiştir. Proje kapsamında 143 adet sanat yapısı imalatı tamamlanmıştır."