Erdal Akyazı şunları söyledi:

"Aslında bakıldığı zaman söylem olarak güzel bir söylem. Keşke bütün herkes ucuz ve sosyal konuta erişebilse ama tabi bunu söyleyen sanayiciler olduğunda biz hep kuşkulu yaklaşıyoruz çünkü ben de takip ettim, dinledim. Öncelikle tabi ki çalışma arkadaşlarımızın ucuz konuta erişebilmesi hayatın akışında olması gereken bir şey. Ama bu sanayicilerin kendi işletmelerinde çalışan arkadaşlarımızın ücretlerini daha yükseltirlerse zaten arkadaşlarımız konuta erişir. Onların bütün beklentileri Türkiye’de açıklanan asgari ücret düzeyinde çalışma arkadaşlarımızı çalıştırıp ve bunun üzerinde işe az ücret vermek.

Sanayicilerin iş yerlerinde çalışma arkadaşlarımızı sendika var mı? İş yerleri sendikalı mı? Çalışanlarına ne kadar ücret veriyorlar? Şunu söylüyorlar; iş gücü bulamıyoruz. İş gücü bulamamalarının, çalışan bulamamalarının en büyük nedeni çalışanlarına verilen ücretler ve çalışma saatleri. 12 saat üzerinde çalışıyorlar. Verilen ücretler asgari ücret. Bu ücretler de iyi şartlarda çalışanların geçinmesi imkansız. Zaten Türkiye’de şu anda Eskişehir özelinde bakıldığında oturabileceğin bir ev 8-10 bin lira civarında. Asgari ücret 11 bin 400 lira. Bu şartlarda kişi hem çalışacak hem 11 bin 400 lira alacak. Evini nasıl geçindirecek? Arayış içine giriyor. Arayış içine girdiği için de ağır sanayide çalışmak istemiyor. Ben çok samimi bulmuyorum söylemlerini. İnşallah samimidir ama. Gerçekten iyi ücretler verirler. Bu konuyla ilgili arkadaşlar kendi tercihlerini yaparlar.

Eskişehir’de duyanlar duymayanlara haber versin; 2 deve kuşu firar etti! Eskişehir’de duyanlar duymayanlara haber versin; 2 deve kuşu firar etti!

Organize sanayi bölgesine yakın yapılacak konutlar sanki işçiyi halktan koparıp organize sanayi ile birlikte yaşamaya teşvik ediyorlar gibi. Sendikalar örgütlenirse orada, toplu sözleşme yaparsa çalışma arkadaşlarımızın aldığı ücretler yüksek olacağından dolayı otomatikman sorun ortadan kalkacak. Bence organizelerde örgütlenmelerin önü açılmalı. Ben OSB’ye yakın, şehirden uzaklaşmış sadece OSB’nin içinde işçilerin yaşamı olacak toplu konutu çok tasvip etmem. Şehirde olması daha uygun. Toplu konut hangi şartlarda olacak? Sadece söylemi var."