Kafe işletme sahipleri çaya gelen zamdan sonra fiyatları artırmak zorunda kaldıklarını bunun da satışlarını düşürdüğünü söyledi.

Kafe sahibi Mahmut Değer, şunları söyledi:

"Çayın kilogramını daha önce 85 liradan alıyordum. Şu anda 125 lira. Yüzde 50’yi geçmiş bir zam. Daha önce günde 1000 çay satarken şu anda 500 çay satıyoruz. 5 lira olan çay 8 lira oldu. İster istemez vatandaşa yansıtmak zorunda kalıyoruz. Müşteri tepki veriyor ama bizim de yapacak bir şeyimiz yok. Personel gideri, çaya gelen zamlar derken içecekler de zamlandı. Bir vatandaş olarak ekonomiyi iyi görmüyorum. Alım gücümüz düşüyor. Daha önce 80 liralık pakete 125 lira verdiğim zaman bundan memnun olma gibi bir lüksümüz yok”

Başka bir kafe sahibi Gökhan Akça ise şunları söyledi:

"Bu zamlar bizi çok büyük derecede olumsuz etkiledi çünkü bu zamlar bizi doğal olarak zam yapmamıza zorluyor. Zam yapınca da müşteri etkileniyor. Biz çayı 7 liradan veriyoruz ama çok kısa bir zaman içinde 10 lira yapmak zorundayız. Müşteri tepki verse de alıştı artık. Bizim kâr marjımız düştü. Biz zam yapsak yüzde 25’lerde zam yapacağız. Gelen zam yüzde 43. Otomatik olarak yüzde 25 benden gitmiş oluyor. Her türlü zarardayım.”