Bilen :"Virüsün kaynağı biz değiliz"

Korona virüs salgılının tartışmasız en çok etkilenen kesim esnaflar oldu, özellikle de kafe restoran, lokanta işletmelerine sahip olan, bu alanda faaliyet gösteren esnaf bu süreci en zor şeklini yaşayanlar. Tablo yemek işinde faaliyet gösteren esnaf için çok vahim. Tüm bu sorunları Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen ile konuştuk. 

ÖZEL HABER 01.03.2021, 11:45
Bilen :"Virüsün kaynağı biz değiliz"

EskişehirHaber.com'a özel açıklamalarda bulunan Bilen pandemi sürecini değerlendirdi. Bilen:"1 Mart'tan itibaren değerlendirmeye alınacağız iller bazında değerlendirme yapılacak.  1 yıldır kapalı olan esnafımız var. 1 yıldır hiç  bir gelirleri olmayan  insanlar var,çok ciddi tramvalar yaşamaktalar, bir kısmı ailelerinin  emekli maaşlarına sığınmış durumda olanlar var. Acil önlemler  alınmalı, kararname ile kapatılan işletmelerimiz mucbir sebep kapsamında olmalı. Pandemi Başlangıçtan bittiği güne kadar  tüm esnafalarımız vergilerden muaf olmalı. Kapalı olan dükkanlarımıza vergi işlemektedir.Paket servisi ile çarkları dönüyor gibi gözükse de bu şekilde yüzde 30 a yakın işletme faaliyetlerini sürdürmeye çalışmaktadırlar.Üniversitelerimiz yüz yüze  eğitime geçmediği sürece Üniversitelerin bulunduğu bölgede yer alan esnaf iflasın eşiğinde" Dedi. 
 

"Kapattım gitim sorunum bitti diyemezsiniz"


Esnafın vergi yüküyle ilgili açıklamalarda bulunan Bilen:" Bizim sektör maliyeli bir sektör. Kapattım gittim bitti diyemiyorsunuz. Kapatınca bile biriken borç yükünden kurtulamıyoruz. Vergi borçlarımız 6 ay ertelendi ama muafiyet getirilmedi". Kapalı olan işletmelerimize yeni vergiler hala tahakkuk etmektedir.
 

"750 lira kira desteği çok düşük"


Yapılan destekler hakkında değerlendirmelerde bulunan Bilen:" Bin TL hibe desteği sağlandı. Maalesef bazı işletmeler kapsam dışı bırakıldı. 750 lira kira desteği çok düşük,Biz şu an kiralara yetişemiyoruz. Bu destekler kira sözleşmeleri üzerinden yapılmalı", maalesef kirasını elden ödeme yapanlar banka dekontu olmadığı için bu destekten yararlanamadılar İfadelerinde bulundu.
 

"Virüsün kaynağı biz değiliz"


Yapılan kısıtlamaların kendilerini Virüsün kaynağı gibi hissettirdiği söyleyen Bilen:" Çok bunaldık. Parklar dolu, mağazalara,AVM lere HES kodu ile girilebiliniyor. Fabrikalarda binlerce insan aynı yemekhanede yemek yiyebiliyor. Ama söz konusu biz olunca kolaylık sağlanmıyor. Toplum bizi virüsün kaynağı bizmişiz gibi görmeye başladı. Bu da bizi  çok incitiyor" ,çok üzülüyoruz diye konuştu.
Yaşadıkları sorunları ve taleplerini bir kez daha vurgulayan Bilen:"Esas olarak yasaklar kalkınca,yeniden aktif olarak çalışmaya başladığımızda sorunlarımız daha da büyümüş olarak karşımıza çıkacak. Asıl sorun yasaklar kalkınca başlayacak.Kredi kartlarımız patladı,Alacaklılar kapımıza dayanacak,icra takipleri,mülk sahipleri dükkan kiraları,açıldık diye tüm alacaklılar  dükkana gelecekler.Bir anda eski ciroları yakalamamız mümkün değil" ifadelerine yer verdi.
 

"25 bin kredi desteği hibe edilmeliydi"


Yapılan 25 binlik desteklerin hibe olarak verilmesi  gerekirdi diyen Bilen: " Biz borçlarımızı ödemek istiyoruz.. Dükkanlarımız kapalı ,ödeyemiyoruz.Sonuç olarak sicilimiz bozuldu, bu yüzden sicil affı isitiyoruz. Borçlarımızı ertelemek yerine bir kereye mahsus bir genel vergi barışı getirilmeli,Tüm borçlarımızı tek çatı altında toplayarak ,faizlerini silerek sadece ana para üzerinden makul taksitlerle mesela 120 ay gibi ödenebilir bir şekilde olmalı .Mülk sahipleri ile kiracılar arasında ihtilaflar yaşanacak. Bu sorunları gidermek için devletimiz tarafından arabulucu tayin edilmeli.
Ticaret yapmak için Boş bir dükkana dekorundan demirbaşına kadar tüm servetini yatırmış esnaf arkadaşımız,bazı  mülk sahiplerinin insafsızlığına bırakılmamalılar" diye konuştu.

"2020 yılı bizim için kolay geçmedi"


2020 yılında yaklaşık 180 iş yerinin tamamen kapandığını dile getiren Bilen: " Tahmin ediyorum bir bu kadar iş yeri  daha faaliyetlerini dondurdular. Şunu da söylemem lazım 1 dükkanda en 5-6 kişi çalışıyor, bu insanların aileri var, bunların yanında bir de tedarikçiler var tüm bu insanları gözönünde bulunduğumuz da 180 dükkanın kapalı olmasıyla etkilenen kişi sayısı çok büyük rakamlara ulaşıyor.  2019 ekonomik krizin yaralarını sararız umudu ile 2020 yılı bekledik. 2020'de  bizim için kolay geçmedi bu tabloyu yaşamak zorunda kaldık" Dedi.


Hemşerilerimiz  bize destek olsunlar"


Son olarak destek çağrısında bulunan Bilen: " Eskişehirli hemşerilerimiz bize destek olsunlar. Bütçeleri dahilinde günlük bir sipariş versinler ,bir sipariş kiramıza destek olur,kepenklerimizi kapatmamış oluruz. Bize destek veren Mülki amirlerimize,yerel yönetimlerimize ,İş insanlarımıza, Sivil toplum kuruluşlarına, Kent Konseyimize ,esnaf arkadaşlarımıza bu zor dönemimizde bize destek olan herkese çok teşekkür ederim" Şükranlarımı  sunarım, sağlıklı günler dilerim şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:47
Güneş 05:32
Öğle 12:59
İkindi 16:54
Akşam 20:17
Yatsı 21:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@