Sözleşmeli Erlerin özlük haklarının iyileştirilmesi ve memurluk atamalarının yapılması için Ankara’da buluşan Sözleşmeli Erlerin pankartlarında ‘Sayın Cumhurbaşkanım sözleşmeli erler olarak sizi çok seviyor ve güveniyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bu toplantıda en dikkat çeken Başkan Abidin Kocabuğa’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a onaylanan yasa ve yönetmelikler için her fırsatta teşekkür etmesi oldu. 

sdsadldsasds

Abidin Kocabuğa'nın konuşmasında dikkat çeken başka bir detay iste mağduriyetlerini anlatırken taleplerini saygılı bir ifade ile “istiyoruz” değil, “arz ediyoruz” demesi oldu.

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Ulus Atatürk Anıtı Önünde gerçekleşen basın toplantısında ana başlıklar şöyle:
-7 yıl görevi tamamlanan sözleşmeli er ve erbaşlar, yasalaşan hakları olan atamalarının yapılmasını istiyorlar
-Sözleşmeli Er ve Erbaşlar atamaların mülakatsız olmasını istiyorlar.
-Eve çıkma kanunundan ayrımsız yararlanmak istiyorlar.
-Kadrolu personel olmak istiyorlar. 
-3 yıl görev sonrası uzmanlık var, tazminat hakları da olsun istiyorlar. 
-Sözleşmeli Erbaş ve Erler ek göstergeden yararlanmak istiyorlar.

Ulusal ve yerel basın mensuplarının da katıldığı toplantıda SÖZPER-MALUL Derneği Başkanı Abidin Kocabuğa, 2018 yılında sözleşmeli erlerin hakları için kurulan derneklerinin 6 yıl  gibi bir sürede çok yol kat ederek bu günlere ulaştıklarını ve Cumhurbaşkanımızın  Bakanlıklara düzenlemeler konusunda verdiği talimatlar ve onayladığı yasa ve yönetmeliklerle 56 madde de düzenlemeler yapıldığını vurgulayarak saygılarını ve teşekkürlerini sundu.

Abidin Kocabuğa, bakanlıkların ve milletvekillerinin konunun hassasiyetinde olarak çok ilgilendiklerini yardımcı oldukları için teşekkür ederek başladığı konuşmasında; ”Yasa çıktığı halde, 7 yıl görev süresi dolan erbaş ve erlerin atama yapılmadığı için mağduriyetleri söz konusu o nedenle burada toplandık devlet büyüklerimizin sözleşmeli devam eden personelin özlük haklarında yapılması planlanan düzenlemelerin biran önce hayata geçirilip bu mağduriyetlerin ve aile birliklerinin korunmasını Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlıklardan arz ediyoruz” dedi.

Abidin Kocabuğa, mevcut yasa ve kanunlarda mevcut eksikliklerden doğan mağduriyetlerin giderilmesi konusunda Cumhurbaşkanımıza güveniyoruz diyerek devam ettiği konuşmasında, “7 yıllık görev sonrasında memuriyete atamalar mülakatsız yapılırsa sorun giderilir. Biz devletimize bağlı askerleriz. Üç bin Sözleşmeli Er kardeşimizin atamalarının yapılarak mağduriyetlerinin giderilmesini arz ediyoruz.”

Başkan Abidin Kocabuğa, “Görevdeki arkadaşlarımızın eve çıkma kanunu onaylandı. Ancak eve çıkamayan sözleşmeli erlerimiz var. Kara Kuvvetlerinde çalışanların büyük çoğunluğu güvenlik gerekçesiyle eve çıkamıyor ayrıca bu konuda evli bekar ayrımı da yapılıyor. Tüm sözleşmeli erlerin rütbeli personel gibi eve çıkması ve aileleriyle mutlu olmalarını kanun ve yönetmeliklerin uygulanmasını arz ediyoruz” dedi.

Başkan Abidin Kocabuğa, “Sözleşmeli Erler kadrolu asker olsa, hiçbir sorun kalmaz. Özlük hakları konusunda gerekli düzenlemeler yapılmalı. Sözleşmeli erlerden 3 yılı dolduranlar uzmanlığa geçiyor ancak tazminat verilmiyor. Diğer taraftan ek gösterge de yok. Bu sıkıntıların tamamının giderilmesi gerekir.” ifadelerine yer verdi.