Eskisehirhaber.com muhabirinin sorusunu yanıtlayan Yılmaz Büyükerşen şu yanıtları verdi;

“Ne yazık ki Eskişehirliler otomobile fazla meraklı. Evlerinin önünde otomobil olsun istiyorlar. 100 metre öteki fırına ekmek almaya bile otomobil ile gidenler var. Geçen sene Eskişehir’de her 3 kişiye 1 otomobil düşüyordu. Bugün ise her 3 kişiye 1 buçuk otomobil düşüyor. Her geçen sene de artıyor.

Yasalar nedeniyle kent içi ulaşım konusunda iki başlılık var. Trafik konusunda 2 farklı sorumlu var. Birisi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi. Diğeri de trafik polisi. Trafik polisinin Eskişehir’de görev yaptığını görüyor musunuz. UKOME’de alınan kararları bir uygulatıyoruz. Ancak yaptırım görevi trafik polisinde. Biz yanlış park edenlerin araçlarını çekemiyoruz. Tabela ve levhaları biz koyuyoruz. Ama vatandaş gelip park yasaktır levhasının altına gelip park ediyor. Bizim o aracı oradan kaldırma yetkimiz yok. Yetki trafik polisinde. Şehirlerde trafik konusunda ya belediyeler tam yetkili olsun ya da trafik polisleri. Bizim yaptırım gücümüz yok.

Özellikle yaz aylarında yurt dışından gelen vatandaşlarımızın park yapılmaz tabelasının altında iki sıra araç park ettiğini görüyorum. 26 plakanın yanına koymuş yabancı plakalı aracını çekmiş gitmiş. Yaptıkları doğru değil. Almanya’da böyle bir şey yapsa çok sorun yaşardı.”

Eskişehirli Aşık Nurşah'ın eserleri ilk kez kayıt altına alındı! Eskişehirli Aşık Nurşah'ın eserleri ilk kez kayıt altına alındı!

Eskişehir'de trafiğe kayıtlı 328 bin 266 araç bulunuyor.