Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) zabıta ekipleri, 2022 yılı içerisinde, sorumluluk alanında bulunan yerlerde yurttaşlardan gelen talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak amacıyla yoğun mesai harcadı.

EBB zabıta personeli, şehir hayatında güven ve huzuru sağlamak, halk sağlığını korumak, yaşanabilir temiz bir çevrenin sürekliliğine hizmet etmek amacıyla yıl boyunca kent genelinde çalışmalarını sürdürdü. Çalışmalar kapsamında ekipler tarafından, dilencilerle mücadele kapsamında yıl içinde toplam 357 dilenciye cezai işlem uygulanarak elde edilen 22 bin 434 TL’nin kamuya aktarılmasını sağlandı. Halk sağlığını tehdit eden ve vergisiz kazanç elde eden seyyar satıcılara yönelik düzenlenen operasyonlarda ise 299 seyyar satıcı hakkında yasal işlem yapıldı.

17 BİN ŞİKAYETTEN 11 BİNİ İLGİLİ BİRİM VE KURUMLARA YÖNLENDİRİLDİ

Toplu taşıma araçlarının denetimini de yapan ekipler, bu çerçevede yaklaşık bin 936 aracı ilgili yönetmelikler kapsamında denetledi. Trafik Zabıta Amirliği ekipleri, trafiğe kapalı alanlarda yapılan denetim ve kontroller sonucu, yayalaştırılan alanları kullanan 111 araç ve 403 motosiklet olmak üzere toplam 514 araç sahibi hakkında idari para cezası uyguladı. 5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında, kamuya ait alanlar ile yaya yollarını işgal eden toplam 201 adet işletme hakkında idari para cezası uygulandı. Zabıta Daire Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapan İlan Reklam Mühürleme Merkezi tarafından toplam 9 bin 980 adet el ilanı ve broşür mühürlenirken bu kapsamda da toplam 998 bin TL gelir elde edildi. Yıl içerisinde ‘ALO 153 Zabıta İhbar ve Şikayet Hattı’ ve belediyeye elektronik posta üzerinden ulaştırılan zabıta ile ilgili toplamda 17 bin 869 ihbar ve şikayetten EBB’yi ilgilendiren 11 bin 262’si ilgili birim ve kurumlara yönlendirildi.

İŞ YERLERİ DE DENETLENDİ 

Ekipler, kent merkezinde ve ilçelerde faaliyet gösteren iş yerlerini, ruhsat ve yönetmeliklere uygunluğu kapsamında denetledi. Zabıta personeli, şehir hayatında güven ve huzuru sağlamak, halk sağlığını korumak, yaşanabilir temiz bir çevrenin sürekliliğine hizmet etmek amacıyla hafriyat araçlarının denetimi, iş yeri, inşaat işgaliyeleri, atık yağların kontrolü gibi denetimlerini de kesintisiz sürdürdü. Ekipler, Büyükşehir Belediyesi’ne ait şehirlerarası otobüs terminali, hal ve kapalı pazarda yurttaşlardan gelen tüm talep ve şikayetleri değerlendirdi.

EBB Başkanı Yılmaz Büyükerşen, özverili çalışmaları dolayısıyla zabıta ekiplerine teşekkür ederek şunları söyledi:

“Zabıta Dairemiz, halkımızın memnuniyetini en üst seviyede tutarak bir taraftan rutin görev ve hizmetlerini yerine getirirken aynı zamanda vatandaşlarımızın talep ve şikayetlerini de çözüme kavuşturmak için 2022 yılında da yoğun mesai harcadı. Haftanın yedi günü 24 saat esasına göre özveriyle hizmet veren Zabıta Dairemizin, dün olduğu gibi bugün de görevlerini yerine getirirken önceliği, şehir yaşamındaki huzuru sağlayarak, kıymetli hemşerilerimizin sağlığını ön planda tutmak, vatandaşlarımızdan gelen talep ile şikayetleri yerinde ve zamanında sonuçlandırarak Türkiye’nin gözbebeği olan güzel Eskişehir’imizdeki örnek yaşam düzeninin devamlılığını sağlamaktır. 2023 yılında da ekiplerimiz çalışmalarına aynı titizlik ve özenle devam edeceklerdir.”