Çin'de Dünyanın İlk Yapay Zeka Hastanesi Açıldı

Çin'in Pekin şehrinde bulunan Agent Hastanesi, dünyanın ilk yapay zeka hastanesi olarak hizmete girdi. Bu hastane, 14 robot doktordan oluşuyor ve günde 3 bin hastayı tedavi edebilecek kapasiteye sahip.

Opel, her modelin elektrikli versiyonunu sunan ilk Alman markası olacak Opel, her modelin elektrikli versiyonunu sunan ilk Alman markası olacak

Yapay zekanın sağlık sektöründeki kullanımı, son yıllarda hızla artıyor. Hastaneler, tanı ve tedavi süreçlerinden hasta bakımına kadar birçok alanda yapay zeka teknolojilerinden faydalanarak önemli yenilikler yapıyorlar.

Agent Hastanesi'nde, büyük bir dil modeli tarafından desteklenen "akıllı doktorlar" hastalarla etkileşime giriyor, semptomları değerlendiriyor ve teşhis koyuyorlar. Ayrıca, robot doktorlar gerektiğinde hastaları insan doktorlara yönlendiriyorlar.

Hastane henüz tam kapasiteyle çalışmaya başlamamış olsa da yapay zeka doktorlarının, bir insan doktorun iki yıldan fazla sürede yapabileceği işi birkaç gün içinde yapabileceği öngörülüyor.

Ayrıca, yapay zeka doktorları önemli solunum yolu hastalıklarını içeren MedQA veri setinde yüzde 93,06 gibi yüksek bir doğruluk oranına ulaşabiliyorlar.

Agent Hastanesi'nin, yapay zekanın sağlık hizmetlerindeki etkisini gösteren önemli bir adım olduğu belirtiliyor. Henüz hasta kabulüne başlanmamış olsa da, hastanenin yakın gelecekte hizmete girmesi bekleniyor.