10.07.2021, 17:31 91

Çocuklarda Tikler Takıntılar

Çocuklarda görülen tiklerin nedenleri tam olarak anlaşılmasa da genetik ve çevresel faktörler olarak tanımlanmaktadır. Tiklerde, Yani ailede tik problemi olan varsa ya da çocuk tike neden olacak çevresel kötü bir olay yaşadıysa çocuklarda tikler ortaya çıkabilir.

Çocuklarda tiklerin en belirgin nedeni genetik faktörlerdir. Akrabalarında tik sorunu olan çocuklarda tik sorunları çok daha sık görülmektedir. Gerginlik yaratan durumlarda tiklerin ortaya çıkması aile ve çevre tarafından uygulanan baskılardan dolayı gerçekleşebilir. Beyin kimyasalları arasında bulunan depominin anormal hareketlerinden de kaynaklanabileceğine dair de önemli kanıtlar vardır.

Çocuklarda tiklerin tedavisinde en önemli yöntem tiklerin oluşma nedenlerinin belirlenmesi ve buna göre tedavi uygulanmasıdır. Çocuklarda tikler hangi durumlarda ortaya çıkıyor, ne sıklıkla tekrar ediyor, belirli durumlarda mı ortaya çıkıyor belirlenerek psikolojik destek ve ilaç tedavisi yöntemleri uygulanır.

Çocuklarda görülen tiklerde dikkat edilmesi gereken tiklerin oluşmasını tetikleyen çevresel durumların tespit edilmesidir. Belirli durumlarda tikler ortaya çıkıyorsa nedenleri araştırılmalıdır. Çocuklarda görülen tiklerin tedavisinde başarılı olunabilmesi için tiklerin oluşmasındaki nedenlerin anlaşılması çok önemlidir.

Çocuklarda tiklerin, Bir hareketin tik olarak tanımlanmasında hareketin istem dışı olması, amaca yönelik olmaması ancak baskılanabilmesi söz konusudur. En çok görülen tikler Ses çıkartma ve garip hareketlerin tekrarı çocuklarda görülen tiklerdir. Tikler arasında Ses çıkartmalarda konu dışı sözcükleri yineleme, duyulan son sesi ya da cümleyi tekrar etme en sık görülen tikler arsında yer alır.

Bazı tikler ise dönemsel olarak görülmektedir.Burada ayrımı çok iyi yapmak gerekir,ne zaman başladı?Hangi durumlarda yapıyor?Sıklığı nasıl? Bu sorularlar tikin kalıcılı yada geçici olduğu ile ilgili bilgi alınmış olur ve sonrasında arkasında yatan sebep bulunup oraya çalışılması gerekmektedir.

Tikler arasında yinelenen yüz hareketleri arasında göz kırpma en sık rastlanan tikler arasındadır. Yinelen bazı vücut hareketleri de tik olarak ortaya çıkabilir. Çocuklarda tikler konusunda gözlem oldukça önemlidir. Tikler belli durumların tetiklemesi ile ortaya çıkabilir. Bu nedenle tekrar eden garip hareketlerin iyi gözlenmesi ve uzmana doğru şekilde aktarılması gerekir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@