Yılmaz Büyükerşen Caddesi üzerinde yer alan Hal Camii'nin yıkımı yine gündemde. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri 2022 yılı 1/5000 ölçekli revizyon imar planında yol, ticaret, konut ve turizm alanına isabet ettiği gerekçesi ile caminin orada olmaması gerektiğini savunuyorlardı. 

124 milyon TL'yi hatırlatıp ESKİ'yi çok sert sözlerle eleştirdi! 124 milyon TL'yi hatırlatıp ESKİ'yi çok sert sözlerle eleştirdi!

Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü de harekete geçerek tarihi camiyi koruma altına almıştı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi koruma kararının kaldırılması için mahkemeye başvurdu. Camiinin tekrar yıkılma konusu ile gündeme gelmesi de Eskişehirli vatandaşların tepkisine neden oldu. 

Av. Pınar Turhanoğlu Gücüyener de geçtiğimiz aylarda, “Üniversite caddesi üzerinde yer alan Hal caminin yıkılması için uğraşanlar var. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından ticaret alanı ilan edilen arazi üzerinde bulunan Tarihi camimiz için bilirkişi yıkılsın dedi. Bu camiyi ayakta Eskişehir halkının sağduyulu tavrı ve koruma kurulu kararıdır. İnceleme yapan bilirkişi trafik yoğunluğunun cami yıkılırsa azalacağını iddia etti. Eskişehir trafiğinin sorumlusu hal cami değildir. Çok yakın konumdaki yeşil alanların ticaret alanı olmasına olumlu rapor veren bilirkişinin hal cami yıkılması raporuna da engel olan yine eskişehir halkıdır. Bu konumdaki tüm gelişimleri sizlere duyuracağız ve tarihi camimizin yıkılmasına izin vermeyeceğiz.” açıklamasını yapmıştı.