Güçlü ve Örnek Kadınlar

İnandığı öykülerin peşinden giden gerçekçi bir kadın Dilara Tambova Yaşamı muhteşem hale getirmek onun tek amacı. Düşleri var gerçekleştireceği, Zorlukları da severek… Teşekkürler GÜÇLÜ ve ÖRNEK KADIN        ...

20 Mart 2021, 14:55 Gülseren Şenyüzlü
Güçlü ve Örnek Kadınlar

İnandığı öykülerin peşinden giden gerçekçi bir kadın Dilara Tambova

Yaşamı muhteşem hale getirmek onun tek amacı.

Düşleri var gerçekleştireceği,

Zorlukları da severek…

Teşekkürler GÜÇLÜ ve ÖRNEK KADIN

         DİLARA TAMBOVA

Dilara Tambova kimdir, diye sorsam?

Dilara Tambova!

Eskişehir doğumlu olup, tüm hayatı Eskişehir’de geçmiştir. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi ve yine AÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans mezunudur. Çalışma hayatında, Taşımacılık ve Madencilik iş sektöründe ticari faaliyetlerimiz sürmektedir. Siyasi faaliyetlerimiz ise; DSP’nin 2009’dan bu yana ilçe ve il başkanılığı görevlerinde bulunmuş, 2011 yılından beri de Parti Meclisi ve Başkanlık Kurulu üyesiyim.

Meslek seçiminizin öyküsü var mı?

Meslek seçimimin biraz sıra dışı bir öyküsü var.

Tercihim dışında kendiliğinden gelişen bir süreçti. Bir aile şirketimiz var ve hem aile bütünlüğünü hem de şirket işleyişindeki bütünlüğü sağlamak gerekiyordu.

Ben de geleneklerimizin bozulmaması için aile meclisinin kararına uyarak Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinde kendimi buluverdim. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans mezunuyum.

Maden Nakliyesi alanında sürdürdüğümüz bir iş kolu ve geriye dönük; köklü bir aile şirketi olması nedeniyle, sadece ekonomik kaygılarla değil, bir aile geleceğini de korumak ve yaşatmak adına verilen zor ve önemli bir mücadele…

Evdeki Dilara, nasıl biridir, boş zamanlarını nasıl değerlendirir?

 Evdeki her şeyle yakından ilgilenirim.

 Alışveriş dâhil bütün işlerimi kendim yapmayı tercih ederim. Bunun dışında, kitap okumak boş zamanlarım açısından en faydalı eylem. Çok amatörce de olsa el sanatlarıyla ilgilenip, hat yazarım. Müzik aleti (akordeon) çalarım. At binmeye giderim. Tabi vakit bulabildiğim kadar.

Çalışma yaşamında kadın olmanın avantaj ve dezavantajları neler sizce? Başarınızın sırrını açıklar mısınız?

Avantajlar da dezavantajlar da biraz bizim kafamızda yarattığımız soyut gerçeklerdir.

Somut olarak zorlukları da vardır elbette. Ancak, en başta kendinizi en zor olana hazırlarsanız ve mücadeleyi içselleştirirsiniz çok fazla zorlanmazsınız. Ama kolaycılığı ve konforu seviyorsanız, zor ve dezavantajlı bir süreç geçireceğiniz muhakkak.

Benim iradem ve dürüstlüğüm, bütün zorlukları aşmaya yetti. Erkek egemen bir iş sektörü olmasına rağmen, kendimizi kabul ettirebildik ve hep takdir edildik. Burada babamın desteği de bir avantajdı tabi. O önemli bir faktördü.

Siyasette kadın olmak nasıl bir duygu?

Bence çok güzel bir duygu ve siyasetin de hakkını vererek icra ettiğinizde, yine pozitif yaklaşımlar ve inanılmaz bir destek alıyorsunuz.

Yalnız burada da kolaycılığa kaçmadan, mücadeleye hazır olmanız gerek

Formunuzu nasıl koruyorsunuz. Hemcinslerinize küçük tüyolar vermek ister misiniz?

Formumu korumak için hayatım boyunca hiç tedbir almadım. Yapı itibariyle kilo almaya müsait bir bünyeye sahip değilim. Bunun yanı sıra çok tempolu yaşıyorum.

Yoğun çalışma dönemlerinde çok az yemek yediğim için kilo almak gibi bir endişem olmuyor. Çok titiz ve disiplinli çalıştığım için yemek yemeği unuttuğum zamanlar çok olmuştur.

Yemek yapar mısınız, yemeyi sevdiğiniz yemek hangisi,  yapmayı sevdiğiniz yemek var mı?

Yemek yaparım, hatta bu konuda oldukça iddialıyımdır. Yemek ayırmam, sebze yemeklerini ve salata yemeği tercih ederim. Bununla birlikte her yemeği de oldukça iyi yaparım. Zeytinyağlı tencere yemekleri, et, salata ve soğuk mezeler, kurabiye, şerbetli ve sütlü tatlılar gibi karma olarak genelde yemek yapabilme kabiliyetine sahibim.

Covid-19 ve pandemi dönemi, yaşamınızda neleri değiştirdi?

Aslında pandemi dönemini psikolojik olarak çok iyi geçirdiğimi düşünüyorum. Ruhsal bir sorun ve daralma hissi yaşamadım. Ancak, sosyal hayatınızda çok kısıtlamalar olması ve insanların bir birlerinden uzak kalmak durumunda olması; ne acıyı, hüznü ne de sevinci paylaşamıyor olmak benim gibi sosyal ve paylaşımcı biri için epey zor oldu.

Bunun dışındaki hijyen ve fiziki mesafe kurallarına harfiyen uyuyorum ki, zaten benim yaşam tarzıma uygun.

Kendinizi en iyi hissettiğiniz yer desem?

Mekân olarak evim, sosyal olarak da ailemiz ve sevdiklerimizin yanında olmak…

İş tanımınızın sürekli koşuşturma, kriz ve stres yönetimi ve zorluklarla mücadeleyi gerektiren dinamikleri olduğunu düşünüyorum. Sorum şu olacak: Nasıl başa çıkıyorsunuz?

Hem ticaret hem siyaset, çok büyük sorumluluk ve aşırı özveri gerektiriyor. Bu kadar yükü taşımam gerekli miydi diye kendimizi sorguladığımız anlar muhakkak oluyor. Nasıl başa çıkabildiğimi inanın bende bilmiyorum. Gerçekten de çok meşakkatli bir yaşam ve hiç eksilmeyen bir tempo söz konusu.  Hayata ve zorluklara karşı hiç yenilmeden başa çıkabilmek insanın kendine bile izah edemediği bir durum. Belki de beni farklı kılan budur.

İyi ki yapmışım dedikleriniz?

Hayatımda, iyi ki yapmışım diye gururlandığım çok olay var; ama en önemlisi, işlerimizi iyi idare edebilmekti. Yani, ticari hayatta babamın mirasını ve itibarını hep yukarılarda tutabilmiş olmak.

Gençlere neler söylemek istersiniz?

Bence hayatta, her zaman zorluğa ve mücadeleye talip olsunlar.  Her zaman olayların merkezine kendilerini koyup, kendi doğru ve artıları üzerinden yaşamlarını şekillendirsinler.

Dürüst ve hakkaniyetli olmak birinci önceliğimiz olmalı. Aslında ikisi de çok zordur. Bunları içselleştirip, yaşam tarzı haline getirdiğimizde, kendimize olan güvenimiz artıyor. Ondan sonrası da çelik gibi bir irade demektir.

“Hayatın konforuna ve kolayına kaçmadan yola devam edeceğiz.”

diye bitirdi sözlerini ,

Güçlü ve Örnek Kadın

 DİLARA TAMBOVA

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@