Türk Eğitim Sen Eskişehir 1 No’lu Şube Başkanı Kamuran Arıkan'ın, açıklaması şöyle:

"2023/2024 eğitim öğretim yılının 1. Yarıyılını tamamlamış bulunuyoruz. Eğitim çalışanları açısından çok olumlu bir yarıyıl olmamıştır. Milli Eğitim Bakanlığının sene başından itibaren Ben yaptım, oldu! Anlayışı ile aldığı kararlar; takip edilen bir yıllık çalışma programının olmadığı anlamına gelmektedir. Sayın Bakan, görev aldığı günden itibaren yok mülakat yapacağız, yok öğretmenlere önlük giydireceğiz gibi sığ ve suni gündemlerle eğitim çalışanlarını oyalarken, seçmeli dersler üzerinden de eğitim ortamının işleyişini bozan hamleler yapmıştır. Yeni açıklanan görevde yükselme sınavı mülakatlarında, yazılı sınavla eşit mülakat puanı verilmesi teamülünü ortadan kaldırmaya yönelik antrenman yaptığını görmekteyiz.

Sayın Cumhurbaşkanımız mülakatı tamamen ortadan kaldıracağız derken Milli Eğitim Bakanı’nın mülakat sevdasını anlamış değiliz.

Her yıl daha da artarak ülke genelinde eğitimciye şiddetin çoğaldığını görmekteyiz. Bu konuyla ilgili kanuni düzenlemenin bir an önce çıkarılması gerekmektedir.
Biz eğitimciler olarak nasıl bir doktorun işine, savcının işine. ziraat mühendisinin işine, ustanın işine karışmıyor isek mesleğimizi icra ederken bizim işimize karışılmasını da istemiyoruz.

Vatandaşımızın kamu hizmetlerindeki talep ve şikâyetleri için hizmete sunulmuş olan CİMER uygulaması, artık, özellikle öğretmenlerimiz için bir eziyet haline gelmiştir. Dayanağı olmayan, saçma sapan gerekçelerle yapılan, hatta iftiraya ulaşan başvuru sahipleri hakkında mutlaka bir müeyyide uygulanmalıdır. Devletin kamu hizmeti, kimi vatandaşların istismarına yol açmamalıdır. Kamu yöneticileri, aynı zamanda memuru korumakla mükellef olduğunu unutmamalıdır.

Bir kısım velilerin mesnetsiz, gerçekliği olmayan ve hatta egolarını tatmin için yaptıkları başvuruları üzerine dahi öğretmenlerimizden savunma istenmesi, inceleme başlatılması gelinen noktada mesleğin itibarını rencide eden bir sonuca neden olmaktadır.

Eskişehir ilimiz itibariyle 1. Döneme bakacak olursak;

İlimiz de sürekli il milli eğitim müdürünün değiştirilmesi bir handikap olmuştur. İl milli eğitim müdürümüz sene başında göreve başladı. Türk eğitim sen olarak il müdürümüze belirli aralıklarla sendikaları çağırıp bir fikir alışverişi yapılmasının önemli olduğunu belirtmiştik. İl müdürümüzden bu davranışı göremedik. Şunu belirtmek isteriz ki sahada gezen bizleriz dolaysıyla sorunları da en iyi bilen bizleriz. Müdürümüze tekrar belirtmek isterim ki bizler sizin rakibi değiliz. Bizler sizlerin çözüm ortağınız.

İlimizde gördüğümüz en büyük sorunların başında taşra ilçeler gelmektedir. Taşra ilçelerimizde görev yapan öğretmenler bir an önce şehir merkezine nasıl gelirim onun derdine düşmüşlerdir. Bu duruma azda olsa mali sorun olsa da Maalesef bunun en büyük sebebi o ilçelerde bulunan üst yöneticilerdir. Üst yöneticilerin gereksiz ve keyfi uygulamaları maalesef meslektaşlarımızın çoğunu bezdirmiştir. İl milli eğitim müdürümüzden öncelikli olarak taşra ilçelerin hem öğretmen sorununa hem de eğitimdeki kalite sorununa el atıp çözüme ulaştırmasıdır. İlçelerimiz de görev yapan hem genç hem de hepsi çok kıymetli ve çalışkan öğretmen arkadaşlarımızın moral ve motivasyonu artırılmalıdır.

Sendikalar olarak Büyükşehir belediyemizden öğretmenlerin ve memurları servis sorunlarının çözümü için verdiğimiz dilekçeler sudan sebepler gösterilerek kabul edilmemiştir.  Maalesef eğitim çalışanlarının büyük bir sorun gördüğü bu servis sorununa belediye duyarsız kalmıştır. Bu da belediyemizin taşrada çalışan memurlara yaklaşımının bir göstergesidir.

Maddi ve manevi tüm zorluklar içinde yine mucizeler yaratarak üstün başarılara imza atan tüm eğitim çalışanlarına iyi tatiller diliyoruz. Değerli öğrencilerimize de biraz da olsun cep telefonundan bağımsız güzel bir tatil yapmalarını tavsiye ediyoruz."