banner251

19.05.2021, 16:15 396

Bir Avuç Cesaret Yeter

Sen, artık bitsin bu işkence diyen değerli Ayşe,

Ve sen, çok sıkıldım, yoruldum, çalışmak istemiyorum diyen Hasan,

Bu yazım size,

İçinizdeki korkuyu iyi tanıyorum. Pandemi döneminde olmasaydık da yaşayacaktınız aynı duyguları. Şimdi arkanıza yaslanın, gözlerinizi kapatın. Dönemin başına doğru bir zihinsel bir seyahate çıkın. İçinizdeki heyecanı hatırlayın, coşkuyu, arzuyu.

Giydirin üşümüş düşlerinizi... Hala kapının önünde seni bekliyor omzunda başarılar yüklü bir melek... Unutmayın, siz başarılara sevdalısınız. Ve siz “Sevda Sokağı” nda oturuyorsunuz.

 Sevda sokağında oturanlar bıkmazlar, yorulmazlar, uyumazlar, sevdalarına ulaşmaktır tek amaçları. Korkmazlar değişikliklerden.  Vazgeçmezler coronayla gelen zorluklara rağmen ve tutkularının peşinde yürümeye devam ederler. Uyumadan, dinlenmeden...

Senin sevdanın büyüklüğü ne kadar evlat… Franklin Rosvelt ‘in sevdası kadar büyük mü sevdan…

Franklin Rosvelt, Amerika’nın ardı ardına dört kez seçilen başkanı. Başarı üstüne başarı kovalayan, durmak bilmeyen, zorluklar karşısında pes etmeyen bir başkan.

Franklin D. Roosevelt ABD'nin New York eyaletinin çok eski ve zengin bir ailesi olan Roosevelt ailesinin bir üyesi olarak dünyaya geldi.  Roosevelt I. Dünya Savaşı sırasında Deniz Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde sivil olarak görev yaptı. 1920 yılında ABD başkan yardımcılığına adaylığını koydu; ama seçimi kazanamadı.

1921 yılında (39 yaşında), o dönemin korkulan belası “çocuk felci” ne yakalandı. Hastalığı yenmesine karşın, bacaklarına gelen felç yüzünden yaşamının geri kalan bölümünde bir daha yürüyemedi. ABD tarihinde engelli olan tek başkandır. Tekerlekli sandalyesiz bir yerden bir yere gidemiyordu; ama ayağa kalkabiliyor,  ayakta durup konuşma yapabiliyordu.

1928 yılında New York eyaletine “vali” seçildi. Dört yıl valilik yaptıktan sonra da 1932 seçimlerinde ABD'nin 32. Başkanı olmayı başardı.

Roosevelt çok zor bir dönemde başkanlığa gelmişti. Roosevelt işbaşına geldiğinde ABD 1929'dan beri “Büyük Buhran” adı verilen tarihinin en büyük ekonomik çöküntüsünü yaşamaktaydı. Nüfusun % 25'i işsizdi. Pek çok Amerikalı evsiz barksız kalmıştı. Roosevelt,”Yeni Düzen” adıyla anılan çok yönlü bir yeniden yapılanma programı geliştirdi. Bu program sayesinde 1930'ların sonuna doğru ABD ekonomisi tekrar rayına oturup, hızla büyümeğe başladı.

1940 yılında II. Dünya Savaşı patlak verdiğinde Roosevelt'in başkanlığındaki ABD önce tarafsız kaldı. Ancak Japonya'nın Pasifik Okyanusunda ABD'ye ait olan Pearl Harbor adasına saldırmasıyla ABD birden kendini II. Dünya Savaşı'nın içinde buldu. Franklin Roosevelt savaşın hemen hemen tamamında ABD'nin başkanı olarak görev yaptı.

Bu yıllarda yaşanan zorluklara rağmen nasıl bu kadar dinç ve zinde kaldığı sorulduğunda şöyle yanıtladı:” Beyler şu an ayağının başparmağını oynatmak için iki yıl mücadele vermiş biriyle karşı karşıyasınız.”

Franklin Roosevelt halen ABD halkının gelmiş geçmiş başkanlar içinde en çok sevdiği başkanlardan biridir. Bence de yaşam mücadelesi örnek alınacak biri.

İnanç, istek, sınırsız arzu; yürümeyen, adeta kuruyan bacakları, parmakları canlandırabiliyor.

Elle gelen düğün bayram diyebiliyorsan, hayaller kurabiliyorsan,  cesaretini yitirmiyorsan; sen de başaracaksın yavrum.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@